Pęknięta szyba w samochodzie
4 lutego 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Co robić, gdy szyba samochodowa uległa rozbiciu?

Szyby w samochodach pełnią rolę istotniejszą, niż wielu kierowcom się wydaje – nie tylko zapewniają widoczność drogi i otoczenia pojazdu, ale także chronią przed pędem powietrza, zanieczyszczeniami czy małymi obiektami, które mogą stwarzać dla nas zagrożenie zdrowia i życia. Choć wykonywane są z wytrzymałego szkła, to nie są niezniszczalne i mogą pęknąć przy silniejszym uderzeniu. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Wymiana czy naprawa?

Problem rozbitej szyby można rozwiązać na dwa sposoby – naprawić uszkodzenie lub wymienić szybę na nową. Na to, które rozwiązanie wybrać nie mamy zbyt dużego wpływu, ponieważ zależy to przede wszystkim od rozmiarów szkody. Generalnie przyjmuje się, że do naprawy kwalifikują się powstające od uderzenia niewielkimi obiektami (np. małym kamieniem) uszkodzenia nie przekraczające 22 mm i usytuowane co najmniej 10 cm od krawędzi szyby. Ponadto uszkodzenia nie powinny znajdować się na wprost pola widzenia kierowcy – wynika to z faktu, że żywica, której używa się w naprawach inaczej załamuje światło, co może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Stan szyby w każdym przypadku powinien ocenić specjalista, który stwierdzi, czy szybę można uratować, czy może konieczna będzie jej wymiana. Usługi z tego zakresu znajdziemy w ofercie serwisu Interglass. Ponadto należy pamiętać, że każde, nawet małe uszkodzenie może powiększać się z czasem pod naporem, który powietrze wywiera na szybę podczas jazdy. Dlatego nie powinniśmy zwlekać ze skorzystaniem z usług fachowców. Jeśli stracimy zbyt dużo czasu, może okazać się, że szyba, którą dało się uratować, nadaje się już tylko do wymiany.

Czy naprawa szyby jest opłacalna?

Naprawa szyby polega na oczyszczeniu miejsca uszkodzenia szyby, a następnie wypełnienie ubytku przy pomocy syntetycznej żywicy, utwardzanej przy pomocy promieniowania ultrafioletowego. Cały proces trwa kilkadziesiąt minut. Czy warto zdecydować się na taką usługę? Jeśli tylko szyba się do tego nadaje, to zdecydowanie tak – zapłacimy za nią dużo mniej, niż zapłacilibyśmy za bardziej skomplikowaną wymianę całe szyby. W wyniku naprawy szyba odzyskuje niemal taką samą wytrzymałość, jaką charakteryzowała się przed uszkodzeniem, a zatem eliminujemy ryzyko, że w wyniku naporu powietrza czy deszczu dojdzie do jej ponownego pękania. Należy ponadto pamiętać, że jazda z uszkodzoną szybą może zakończyć się poważnymi karami, włącznie z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję. Dlatego zdecydowanie warto zdecydować się na naprawę – im szybciej, tym lepiej.