6 kwietnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Co robić, gdy samochód z wypożyczalni zostanie skradziony?

Wynajem auta to doskonały pomysł jeśli szukasz samochodu zastępczego na dojazdy do pracy, ale nie tylko. Coraz więcej osób wybiera tę opcję na wakacyjny wyjazd, a przejażdżka luksusowym autem to świetna rozrywka nie tylko dla fanów motoryzacji. Niestety dobre i zadbane auta to świetny łup dla złodziei, a przypadków kradzieży samochodów z wypożyczalni jest coraz więcej.

Jak postępować, gdy wypożyczony samochód został skradziony?

Kradzież samochodu jest zdecydowanie bardzo stresującą sytuacją, a tym bardziej gdy jest to drogie auto z wypożyczalni. Warto jednak zachować zimną krew i szybko reagować. Zanim skontaktujesz się z firmą, która wypożyczyła Ci samochód, udaj się na policję. Oprócz zgłoszenia kradzieży auta poinformuj o rzeczach osobistych, które znajdują się w pojeździe. Warto również poprosić o kopię raportu policyjnego, który przyda się w dokumentacji sprawy w wypożyczalni i będzie stanowił istotny dowód. Jeśli to możliwe znajdź też paragon z miejsca parkingowego. Może być przydatny, aby udowodnić wypożyczalni, że kradzież nie nastąpiła z Twojej winy, co ma duży wpływ na późniejsze koszty. Następnie skontaktuj się z firmą i poinformuj ich, że kradzież została zgłoszona na policję.

Jak zabezpieczyć się finansowo przed kradzieżą auta z wypożyczalni?

Wynajmując samochód z wypożyczalni, podpisujemy umowę, która określa warunki najmu, a w tym koszty, które jest zobowiązany pokryć kierowca. Ich wysokość jest uzależniona także od wykupionego ubezpieczenia. Jeśli osoba wypożyczająca posiada ubezpieczenie Autocasco, w przypadku kradzieży pokryje jedynie koszty wynikające z umowy, a nie całą wartość pojazdu. Jeśli wypożyczalnia aut nie gwarantuje  AC, warto dokupić je dodatkowo, ponieważ chroni nie tylko przed kradzieżą, ale również innymi sytuacjami losowymi. W ten sposób można zaoszczędzić spore sumy pieniędzy, w końcu nigdy nie wiemy, jaka sytuacja spotka nas na drodze.

Kiedy wypożyczający jest obciążony kosztami kradzieży auta?

Jak tłumaczy przedstawiciel wypożyczalni 57rent.pl:

Zupełnie inaczej postępuje się w przypadku, gdy samochód został skradziony w wyniku niedbalstwa lub złamania warunków umowy. Chodzi tu m.in. o sytuację, gdy kierowca pozostawia auto razem z kluczykami lub nie włączył koniecznych zabezpieczeń.

W takim przypadku klient jest zobowiązany do wypłacenia wypożyczalni odszkodowania. Nie zawsze jest to pełna kwota. W zależności od wypożyczalni najemca może zostać obciążony do zapłacenia części wartości samochodu lub kwoty określonej przez umowę. Wszystko zależy oczywiście od polisy, dlatego warto zawsze dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem. Może również zdarzyć się sytuacja, że kierowca zgubi kluczyki od wypożyczonego samochodu. W takim wypadku należy niezwłocznie poinformować firmę o zaistniałej sytuacji. Pracownicy odholują auto do salonu, w celu uniknięcia kradzieży. Kierowca może zostać obciążony karą, ale będzie to znacznie mniejsza suma w porównaniu z kradzieżą auta w wyniku rażącego niedbalstwa.