Malowanie proszkowe
23 lutego 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Co pomalujemy w lakierni proszkowej?

W branży malarskiej istnieje wiele sposobów na pokrywanie powierzchni farbą. Jedną z nich jest lakierowanie proszkowe, które sprawdza się zarówno w przypadku małych, jak i dużych powierzchni. W ostatnich latach znacznie się poszerzył także zakres przedmiotów, które można poddać lakierowaniu proszkowemu, co sprawiło, że metoda ta stała się doskonałą alternatywą dla malowania tradycyjnego. Podpowiadamy, co możesz pomalować w lakierni proszkowej.

Lakierowanie proszkowe metalu

Pierwotnie malowanie proszkowe stosowano głównie, jako metodę wykończenia powierzchni metalowych. Do dziś jest to również podstawowy obszar zastosowania tej technologii. Przedmioty wykonane z metalu mają bardzo dobre właściwości przewodzące, a naelektryzowane za pomocą pistoletu cząsteczki farby utrzymują się na powierzchni za sprawą działania sił elektrostatycznych. Metal to materiał, który cieszy się dużą popularnością i znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Z metalu wykonuje się wiele drobnych konstrukcji, które często poddawane są procesowi lakierowania proszkowego. Możemy tutaj wyróżnić takie konstrukcje jak: kształtowniki, pręty, schody, balustrady, czy podesty. Lakierowanie konstrukcji metalowych pozwala nie tylko poprawić ich walory estetyczne, ale również zabezpieczyć je przed działaniem warunków atmosferycznych, jednocześnie stanowiąc dobre zabezpieczenie antykorozyjne. Malowanie proszkowe sprawdza się także w przypadku stali, stali kwasoodpornej, stali ocynkowanej, czy aluminium.

W obecnych czasach wiele przedmiotów możemy polakierować samodzielnie, w zaciszu własnego garażu, domu, czy ogrodu. Dotyczy to głównie elementów o niewielkich gabarytach, które przeznaczone są do codziennego użytku. Natomiast w sytuacji, w której chcemy pomalować farbą proszkową większe elementy, wówczas najlepiej poprosić o pomoc fachowców – zauważa przedstawiciel firmy TECHNIKOR z siedzibą w Płochocinie pod Warszawą, zajmującej się lakierowaniem i malowaniem proszkowym.

Gabaryt konstrukcji metalowych bywa często utrudnieniem przy lakierowaniu proszkowym. Najczęściej drobne elementy lakieruje się w całości, a duże lakieruje się w mniejszych elementach stanowiących część większej konstrukcji.

Części samochodowe, ogrodzenia, a może akcesoria ogrodnicze?

Nie sposób wymienić wszystkich przedmiotów, które można pomalować lakierem proszkowym. Najczęściej jednak maluje się elementy ogrodzeń (np. siatki, bramy, przęsła), elementy instalacji, ramy rowerowe, grzejniki, obudowy kosiarek, czy bojlery. W lakierniach proszkowych często odświeżane są części samochodowe, np. felgi aluminiowe, karoseria, czy części o przeznaczeniu typowo dekoracyjnym, np. spojlery. Takie nanoszenie farby gwarantuje niezwykle odporną i wytrzymałą powłokę. Znajduje zastosowanie nie tylko w domach, ale i w przemyśle. Lakierować proszkowo można także słupy oświetleniowe, czy kasetony reklamowe.

Co ciekawe, wraz z postępem technologicznym w lakierowaniu proszkowymmożliwe stało się malowanie elementów drewnianych, ceramiki, czy materiałów wrażliwych na ciepło, np. płyty MDF. Jednak należy tutaj pamiętać, aby przed pomalowaniem ich farbą proszkową, pokryć je specjalną warstwą przewodzącą. W określonych sytuacjach, gdy nie ma innego rozwiązania, można pomalować farbą proszkową również szkło. Natomiast metoda ta nie sprawdzi się w przypadku tworzyw sztucznych. Może być ona również problematyczna podczas malowania stali nierdzewnej, miedzi, cynku, czy magnezu. Oznacza to, że pomalowanie powierzchni wykonanych z tych materiałów jest możliwe, jednak przyczepność farby proszkowej może być dość słaba, tym samym powłoka będzie nietrwała.