21 lutego 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Co najczęściej się psuje, gdy kombajn pracuje w polu?

Maszyny rolnicze to sprzęt użytkowany w wyjątkowo trudnych warunkach. Doskonałym tego przykładem jest kombajn, który przez większość roku jest wyłączony z użytku, aby w ciągu letnich miesięcy pracować ze zdwojoną intensywnością. Efektem specyficznego sposobu eksploatacji są częste usterki, które zdarzają się podczas żniw. W dzisiejszym artykule przybliżymy typowe problemy, jakie pojawiają się w trakcie pracy w polu.

Awarie łożysk i pasów napędowych

Wśród części do maszyn rolniczych, które najczęściej ulegają awariom, możemy wyróżnić przede wszystkim pasy napędowe i łożyska. Jest to efektem wytężonej eksploatacji tych elementów. Kombajn zazwyczaj pracuje nieprzerwanie przez wiele godzin. Jego podzespoły są narażone na wysoki poziom zapylenia. Ryzyko usterki dodatkowo potęguje wysoka temperatura. Wszystkie te czynniki zwiększają tempo zużycia poszczególnych materiałów eksploatacyjnych.

Negatywny wpływ na łożyska ma przede wszystkim duże obciążenie i siły oddziałujące na poszczególne elementy. Okazuje się jednak, że w prosty sposób można wydłużyć żywotność tych podzespołów. Wystarczy jedynie regularnie oczyszczać łożyska z pyłu oraz dbać, aby były suche i odpowiednio naoliwione. Dzięki smarowaniu elementy lepiej współpracują i wolniej się zużywają. Smar zmniejsza siły tarcia, a tym samym obniża ryzyko uszkodzenia i pożaru.

Wielu rolników popełnia błąd, smarując brudne i pełne kurzu łożyska. Takie działanie przynosi odwrotny skutek i powoduje jeszcze szybsze zużycie poszczególnych elementów. – wyjaśnia specjalista pracujący w Camara sp z o.o. z Sieradza, która specjalizuje się w sprzedaży maszyn rolniczych.

Sklep internetowy prowadzony przez firmę oferuje również ogromny wybór części do kombajnów i innych maszyn pracujących w polu.

Usterki systemów elektronicznych w kombajnie

Uszkodzenie łożysk i pasków napędowych to największy problem w kombajnach starszej generacji. W nowoczesnych maszynach prawdziwym utrapieniem są awarie wszechobecnej elektroniki. Niestety tego typu sytuacje są dużo bardziej problematyczne, aniżeli w przypadku omawianych wcześniej pasków i łożysk. Awaria elektroniki to problem, który wymaga interwencji fachowca. Wizyta serwisanta znacznie wydłuża czas postoju, co powoduje opóźnienia w żniwach.

Przygotowanie kombajnu do pracy

Kluczem do obniżenia poziomu awaryjności jest prawidłowe przygotowanie kombajnu do pracy oraz sposób eksploatacji zgodny z zaleceniami producenta. Dlatego też przed każdym wyjazdem w pole niezbędny jest dokładny przegląd maszyny. Może się bowiem zdarzyć, że po kilku godzinach intensywnej pracy w trudnych warunkach wiele elementów będzie wymagać konserwacji lub naprawy. Szybki serwis przed rozpoczęciem pracy znacznie ograniczy ryzyko nieplanowanego przestoju.

Sprawne działanie wszystkich podzespołów kombajnu zależy również od jakości zastosowanych części zamiennych. Wybór tanich zamienników to oszczędne rozwiązanie, które działa na krótką metę. Dużo lepszym pomysłem jest inwestycja w dobrej jakości części do maszyn rolniczych. Dają one gwarancję kompatybilności z danym modelem kombajnu i wykazują o wiele dłuższą żywotność.