Zakup auta uzywanego
20 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Co liczy się najbardziej przy zakupie używanego auta?

Zakup auta używanego wiąże się z podjęciem pewnego ryzyka. Nigdy do końca nie wiadomo, jak użytkowany był samochód i czy sprzedawca nie ukrywa przed kupującym niekorzystnych faktów. Jednak istnieje kilka czynników, dzięki którym zakup auta używanego będzie wyborem znacznie trafniejszym i bezpieczniejszym. Co do nich należy?

Oględziny auta – co trzeba sprawdzić?

W pierwszej kolejności dobrze jest sprawdzić lakier i stan nadwozia. Poważne odpryski, korozja, widoczne ślady nakładania lakieru świadczyć mogą o nieumiejętnych naprawach i stłuczkach. Z drugiej strony, nie należy spodziewać się ideału w przypadku auta, które ma np. dziesięć lat. Następnie skontrolować trzeba elementy, z którymi kierowca będzie miał bezpośredni kontakt. Są to gałki zmiany biegów, kierownica, fotele, czy okładzina pedałów. Jeżeli są zniszczone i wytarte, a deklarowany przebieg nieszczególnie duży, może to być znak ukrywania prawdziwej liczby przejechanych kilometrów!

Przebieg i stan elementów eksploatacyjnych

Przed zakupem należy poprosić sprzedawcę o podanie numeru VIN i okazanie książeczki serwisowej. Pozwoli to sprawdzić realny przebieg auta. Istotne jest również, by zajrzeć pod maskę i w miarę możliwość pod auto. Nie trzeba mieć tu specjalistycznej wiedzy. Jeżeli przykładowo widoczne są wycieki oleju, płynów lub rdza, może to świadczyć o zaniedbywaniu i silnym eksploatowaniu auta, co będzie się wiązało z potencjalną wymianą uszkodzonych elementów i wzrostem kosztów. Podczas oględzin warto również sprawdzić stan płynów, opon, tarcz hamulcowych i amortyzatorów. Zweryfikuje to realny stan auta oraz koszty ewentualnych napraw. Może się okazać, że upatrzony model nie będzie tak wygodny podczas jazdy, jak np. samochody używane lexus. Dlatego podczas oględzin niezbędna jest jazda próbna.

Wyszukanie auta i pierwsze wrażenie

Każdemu sprzedawcy zależy, aby sprzedać auto możliwie za jak najwyższą cenę. Dlatego w treści ogłoszenia będzie skupiał się głównie na jego zaletach, a o wadach pisał w sposób względny. Przeglądając oferty, należy zwracać uwagę na wszystkie informacje i zawsze czytać do końca. Istotna jest również obecność zdjęć z kilku ujęć. Nawet jeśli interesujące i ważne dla kupującego informacje zostały w treści zawarte, warto o nie zapytać w rozmowie telefonicznej. Często po tonie głosu można wywnioskować, czy oferta sprawia wrażenie uczciwej. Pewniejsze oferty aut używanych zawsze będą w komisach i firmach sprzedających. Jedną z nich jest centrum Klecińska 151, gdzie znaleźć można wiele modeli sprawdzonych aut w dobrych cenach.