przeglad-samochodu
29 listopada 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Co jaki czas należy wykonać przegląd samochodu?

Przegląd techniczny samochodu to obowiązek każdego kierowcy, bez względu na to, od jakiego czasu posiada on swoje auto. Co więcej, jest to wymóg ustawowy. Brak dbałości o te kwestie jest nie tylko zagrożeniem dla podróżujących danym pojazdem osób. Nieprzeprowadzenie okresowej kontroli może nawet spowodować konsekwencje prawne.

Kiedy wykonać przegląd auta?

Wielu kierowców, szczególnie tych, którzy dotąd nie posiadali jeszcze samochodu, nie wie dokładnie, kiedy wykonać kontrolę pojazdu. Zapisy jasno określają te kwestie, a dokładniej mówią, iż w przypadku nowego samochodu pierwszy przegląd techniczny powinien być wykonany po trzech latach od jego zarejestrowania. Następny wyznaczony według przepisów termin upływa po kolejnych dwóch latach, zanim samochód osiągnie wiek 5 lat. Trzeba tego dopilnować, aby nie przekroczyć określonych odgórnie ustaleń. Po tym okresie czasu konieczne jest wykonywanie corocznych przeglądów. Każdego roku do stacji kontroli muszą się także zgłaszać właściciele samochodów z zainstalowaną instalacją LPG. W przypadku aut służących do nauki jazdy, taksówek oraz samochodów służących do przewozu od 5 do 9 osób, a także pojazdów uprzywilejowanych i do transportowania substancji niebezpiecznych także należy odwiedzać stację kontroli corocznie.

Kategorie usterek pojazdów

Usterki, które mogą zostać wykryte podczas przeglądu technicznego, dzielą się na kilka kategorii. Pierwszy typ usterek to usterki drobne, które nie mają istotnego wpływu na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego czy na ochronę środowiska naturalnego. Samochód może być nadal użytkowany, ale należy nakazać kierowcy ich usunięcie. Drugi rodzaj to usterki istotne, które mogą już oddziaływać na wyżej nadmienione elementy. Defekty te trzeba usunąć w ciągu dwóch tygodni i dopiero wówczas można ponownie starać się o podstemplowanie dowodu rejestracyjnego. Jeśli zaś chodzi o trzeci typ usterek, to usterki stwarzającego zagrożenie, które uniemożliwiają korzystanie z badanego pojazdu. Nie może on zostać ponownie dopuszczony do ruchu, dlatego stacja kontroli zatrzymuje dowód i przesyła do wydziału komunikacji. Kierowca również ma dwa tygodnie na naprawę pojazdu.

Co ważne, kiedy kierowca zostanie zatrzymany przez policję, również może zostać skierowany na przegląd techniczny auta. Trzeba koniecznie się na niego stawić, jeśli nie chcemy mierzyć się z konsekwencjami prawnymi. Przeglądy najlepiej jest wykonywać w profesjonalnych stacjach kontroli – mówi nasz ekspert z firmy Celmer Auto Moto.

Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko jest, jak należy.