Chlapacze do auta ciężarowego
7 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Chlapacze jako rozwiązanie dla aut ciężarowych

Jeszcze kilkanaście lat temu każdy samochód – czy to osobowy, czy też ciężarowy – był zaopatrzony w tzw. chlapacze, czyli specjalne osłony przeciwbłotne. Obecnie tego typu akcesoria nie stanowią już standardowego elementu wyposażenia pojazdów. Jednak choć producenci aut w większości przypadków zrezygnowali z montowania chlapaczy w poszczególnych modelach, warto uświadomić  sobie korzyści wynikające ze stosowania tego rozwiązania.

Chlapacze – definicja i charakterystyka

Mianem chlapaczy zazwyczaj określa się pewne osłony zlokalizowane przy kołach samochodowych,  które służą do zabezpieczania nadwozia pojazdu przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami oraz zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Wśród tych akcesoriów wyróżnia się modele przednie oraz tylne. Te pierwsze skutecznie ograniczają ryzyko obicia drzwi i karoserii przez drobinki piasku i żwiru odpryskujące spod kół w trakcie jazdy. Chlapacze tylne natomiast są przeznaczone do ochrony tylnej części samochodu przed zabrudzeniami podnoszonymi przez opony podczas poruszania się po rozmaitych, często zabłoconych nawierzchniach. Odpowiednio dobrane osłony przeciwbłotne minimalizują także ryzyko uszkodzenia karoserii i szyb samochodowych aut jadących bezpośrednio za danym pojazdem.

Walory użytkowe to jednak nie wszystko. Właściwie dopasowane do modelu pojazdu chlapacze z powodzeniem spełniają także funkcje dekoracyjne. Dzięki nim design auta nabiera niepowtarzalnego charakteru.

Montaż chlapaczy do auta ciężarowego

Z uwagi na to, że obecnie osłony przeciwbłotne nie są uznawane za obowiązkowy element wyposażenia samochodu, decyzję o ich ewentualnym zakupie oraz montażu podejmuje samodzielnie każdy kierowca. Spośród całego bogactwa dostępnych na rynku modeli powinien on wybrać produkty sprzedawane w renomowanym sklepie, takim jak Plastgumet, gdzie dostępne są wysokiej jakości produkty dostarczane do różnych hurtowni motoryzacyjnych w Polsce.

Same czynności instalacyjne przebiegają w bardzo prosty sposób, nie ma przy tym potrzeby demontażu kół oraz ich ponownego zakładania. Przed przystąpieniem do działania należy obowiązkowo zapoznać się z dołączoną do zakupionych modeli instrukcją. Najpierw ustala się optymalną pozycję chlapaczy, a następnie zaznacza się miejsca, w których powinny zostać wykonane otwory montażowe. Znajdujące się bezpośrednio w okolicach wywierconych dziur pokrywa  się warstwą preparatu chroniącego przed korozją. W dalszej kolejności przymocowuje się tam chlapacze, pamiętając o dokładnym dokręceniu śrub.