Chip tuning samochodu
7 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Chip tuning, czyli jak zwiększyć moc silnika w aucie?

Tuningowanie samochodów budzi wśród wielu osób różne opinie. Jedni chętnie korzystają z różnych urozmaiceń aut, drudzy natomiast podchodzą do tego z lekką rezerwą. Niemniej jednak w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się chip tuning, który pozwala na zwiększenie mocy silnika i poprawę wydajności jazdy, bez ingerencji w pojazd. Czym jest chip tuning i czy warto go wykonać? Sprawdźmy.

Co to jest i jak wygląda chip tuning?

Chip tuning to nowoczesna metoda, która polega na zmianie parametrów silnika poprzez oddziaływanie na jego elektronikę. Na czym to polega? Nowoczesne samochody benzynowe wyposażone są w urządzenia, które nazywane są sterownikiem silnika (ECU). Jest to niejako komputer, którego parametry podczas produkcji wpisane są z pewnym zapasem.

Właśnie dzięki temu możliwe jest wykonanie chip tuningu, czyli elektronicznego zmodyfikowania  parametrów silnika. Aby jednak zabieg nie tylko dał zamierzony efekt, ale również nie spowodował negatywnych konsekwencji dla pojazdu, musi być on przeprowadzony wyłącznie przez specjalistów, m.in. z Serwisu Samochodowego Car Service w Szczecinie, którzy będą wiedzieć, jak daleko można posunąć się w zmianie ustawień w ECU.

Chip tuning rozpoczyna się od analizy stanu technicznego samochodu na hamowni, którego celem jest wykluczenie awarii lub potencjalnych usterek będących przeciwskazaniem do tuningu. Następnie fachowcy przystępują do chip tuningu, którego przebieg musi być indywidualnie dostosowany do konkretnego pojazdu. Ostatnim krokiem jest natomiast ponowna kontrola na hamowni, która ma za zadanie sprawdzić, czy zamierzone cele zostały osiągnięte, a tym samym, jaka jest uzyskana moc silnika.

Co daje chip tuning?

Jedną z głównych przyczyn, dla których chip tuning stał się jedną z popularniejszych usług wśród miłośników tuningu, jest zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika. Większa moc silnika przyspiesza zatem reakcję silnika, zwiększa przyspieszenie i daje większe możliwości auta podczas jazdy. W rezultacie zwiększona zostaje przyjemność z jazdy. Oprócz tego staje się ona bardziej dynamiczna i precyzyjna, dlatego też manewry przyspieszania i omijania można wykonywać o wiele szybciej, a co za tym idzie, bezpieczniej.

Prawidłowo przeprowadzony chip tuning w żaden sposób nie wpływa na żywotność silnika, a co więcej jest to odwracalny zabieg. Poza tym zwiększenie mocy silnika ma także znaczenie dla zmniejszenia średniego zużycia paliwa. W szczególności efekt ten zauważalny jest u osób, które preferują spokojną i ekonomiczną jazdę po mieście.