4 lutego 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Chip tuning, czyli bezpieczne podnoszenie osiągów silnika

Tuning samochodu kojarzy nam się najczęściej z mechanicznymi modyfikacjami w jego konstrukcji, wykonywanymi w celu osiągnięcia parametrów jazdy lepszych, niż fabryczne. Tymczasem jest znacznie prostsza i tańsza metoda uwolnienia mocy drzemiącej pod maską – jest nią chip tuning. Na czym on polega, jakie efekty można dzięki niemu osiągnąć i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Chip tuning – co to takiego?

Podobnie jak zwykły tuning, chip tuning polega na wprowadzeniu do samochodu zmian w celu poprawy jego parametrów. Różnicę stanowi fakt, że poprawa osiągana jest nie poprzez fizyczne przerabianie konstrukcji jednostki napędowej i innych układów, lecz zmianę fabrycznego oprogramowania komputera sterującego silnikiem.

Silnik współczesnego auta praktycznie nigdy nie wykorzystuje pełni swojej mocy – mówi przedstawiciel firmy Car Serivce.

Nie jest to wynikiem jego konstrukcji, lecz ograniczeń, które producenci umieszczają w komputerach sterujących jednostką napędową. Taka praktyka wynika między innymi z ekonomii. Ta sama jednostka napędowa i ten sam komputer mogą być stosowane w różnych modelach aut i ich wariantach, bez potrzeby wprowadzania fizycznych zmian w celu uzyskania lepszych parametrów. Jeśli dany model samochodu ma odznaczać się większą mocą, ponieważ np. jego masa jest większa, wystarczy odpowiednio zaprogramować komputer – nie ma potrzeby konstruowania silnika specjalnie pod dany samochód.

Krótko mówiąc – dzięki chip tuningowi, jesteśmy w stanie „odblokować” silnik, aby pracował wydajniej, niż przewidział to jego producent.

Jak przeprowadza się chip tuning?

Mimo, że chip tuning polega tylko na zmianie systemu pracy sterowników samochodu, a nie jego fizycznej konstrukcji, i tak wymaga on sporej wiedzy oraz odpowiedniego zaplecza technicznego. Pierwszym etapem chip tuningu jest wykonanie diagnozy samochodu w celu wykrycia nieprawidłowości w jego działaniu. Wprowadzenie zmian w oprogramowaniu silnika, która jest uszkodzony i fizycznie nie będzie w stanie sprostać nowym parametrom jest zwyczajnie bezcelowe. Dopiero po stwierdzeniu, że auto jest sprawne i jego aktualne parametry pracy są zbliżone do tych podawanych przez producenta, można przystąpić do wprowadzania zmian w sterowniku. Odbywa się to poprzez podłączenie komputera pokładowego samochodu do innego komputera, wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie. Mechanik przeprowadzający chip tuning powinien posiadać odpowiednią wiedzą oraz sporą dozę wyczucia – zbyt mocne „podkręcenie” parametrów może doprowadzić do obniżenia wytrzymałości układów samochodu.

Dlaczego warto zdecydować się na chip tuning?

Poprawa parametrów pracy samochodu służy nie tylko zwiększeniu jego prędkości, ale również poprawieniu dynamiki jazdy czy oszczędniejszemu spalaniu paliwa. Z tego powodu chip tuning jest rozwiązaniem korzystnym dla każdego kierowcy, który chce dopasować samochód do swoich indywidualnych potrzeb. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze i bezpieczniejsze, niż typowy tuning, a ponadto pozwalające poczynić znaczne oszczędności na eksploatacji samochodu.