8 sierpnia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Chcesz kupić pierwsze auto, ale brak Ci środków? Pomyśl o kredycie na samochód używany

Jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania pojazdów jest kredyt samochodowy. Przedmiotem umowy kredytowej może być zarówno nowy, jak i używany samochód. Czy kredyt samochodowy okaże się tańszy od gotówkowego? Jakich zabezpieczeń zażąda od Ciebie bank? Jakie formalności należy spełnić, aby otrzymać kredyt? Sprawdźmy.

Zakończony sukcesem egzamin na prawo jazdy jest ogromnym powodem do dumy. Podobnie jak zakup pierwszego auta, które pozwoli szlifować wyuczone pod okiem instruktora umiejętności. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie praktyka na polskich drogach jest prawdziwą „szkołą”, umożliwiającą doskonalenie techniki za kierownicą i nabycie należytej wprawy.

Pierwsze auto – nowe czy używane?

Wybierając pierwsze auto, warto postawić na używany model. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że młody, niedoświadczony kierowca niejednokrotnie zarysuje auto, obije zderzak czy spowoduje niegroźną stłuczkę. Samochód, który ma już za sobą pierwszą młodość zdecydowanie bardziej nadaje się do tego rodzaju „eksperymentów”.

Za gotówkę czy na kredyt?

Jeśli wybrałeś już markę i model swojego przyszłego samochodu, czas zastanowić się nad sposobem finansowania. Jeśli nie masz pieniędzy na zakup auta za gotówkę, sięgnij po kredyt samochodowy.

Musisz wiedzieć, że w zależności od banku maksymalny wiek samochodu na koniec okresu kredytowania może wynosić od 8 do 20 lat. Oznacza to, że sfinansowanie kredytem „wiekowego” auta może okazać się niemożliwe. Niemożliwe lub bardzo kosztowne. Warto dodać, że aby otrzymać kredyt samochodowy niezbędne jest posiadanie polisy AC. W przypadku najstarszych modeli cena polisy może być stosunkowo wysoka.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Kredyt na samochód używany jest zdecydowanie tańszy niż kredyt gotówkowy. Udzielając kredytu na zakup auta, bank zabezpieczy swoje interesy, poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego, przewłaszczenia lub cesji praw z polisy AC.

Jeśli nie będziesz terminowo spłacał rat, bank będzie miał prawo spieniężyć przedmiot umowy, a pozyskane środki przeznaczy na zaspokojenie swoich roszczeń. Jeśli jednak będziesz regulował raty zgodnie z harmonogramem, nie musisz się niczego obawiać.

Kto może otrzymać kredyt na samochód używany?

Kredyt na używany samochód może otrzymać osoba pełnoletnia, posiadająca zdolność kredytową, czyli zdolność do terminowej spłaty rat wraz z naliczonymi odsetkami. Do otrzymania kredytu niezbędne będzie przedstawienie dowodu osobistego, drugiego dokumentu ze zdjęciem oraz wypełnienie wniosku kredytowego. Konieczne będzie również dostarczenie dokumentu, potwierdzającego zatrudnienie i wysokość dochodów.

Jeśli zależy Ci na uproszczonej procedurze kredytowej, sprawdź warunki udzielania finansowania w banku, w którym posiadasz rachunek osobisty. Często zdarza się, że w takich przypadkach kredytodawcy podejmują decyzje jedynie na podstawie historii ROR-u.

Wkład własny i oprocentowanie

Większość banków wymaga od swoich klientów wniesienia wkładu własnego. Jego wysokość wynosi z reguły od 10 aż do 45 proc. wartości kredytowanego auta.

Oprocentowanie kredytu na samochód „z drugiej ręki” może być także nieco wyższe niż oprocentowanie kredytu na nowy pojazd. Nie jest to jednak regułą.

Jeśli chcesz zaciągnąć atrakcyjnie oprocentowany kredyt na samochód używany, sięgnij po finansowanie, oferowane przez Toyota Bank. Standard Kredyt na samochody używane to produkt finansowy z oprocentowaniem już od 6,99%. Skorzystanie z niego nie wymaga wizyty w banku, a formalności są ograniczone do niezbędnego minimum.