2 sierpnia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Charakterystyka zawieszeń gwintowanych

Zawieszenia gwintowane to część, która przypadnie do gustu zwolennikom sportowego stylu jazdy oraz tym, którzy lubują się w tuningowanych autach. Można bez przesady powiedzieć, że wymiana zawieszenia na gwintowane zmienia zachowanie samochodu na trasie. Czego można się spodziewać i jak działają zawieszenia gwintowane? Poznaj je lepiej, zanim się zdecydujesz!

Zasada działania zawieszenia gwintowanego

Skąd wzięła się nazwa zawieszenia gwintowanego? Każde z nich składa się z czterech kolumn pełniących funkcję resorująco-tłumiącą. Jedną z nich jest tuleja amortyzatora, która stanowi jego główną część. Jest ona gwintowana w górnej części. Na gwincie tym mocowana jest nakrętka, a na niej opiera się sprężyna.

To właśnie system oparty na gwincie i nakrętce sprawia, że zawieszenie gwintowane daje tak duże możliwości – w zależności od tego, jak głęboko nakręcimy nakrętkę, auto będzie zawieszone wyżej lub niżej. Oprócz poziomu zawieszenia można też regulować siłę dobicia, odbicia i kompresji – będą one zależne od użytego amortyzatora.

Zawieszenie gwintowane – dlaczego chcemy je mieć?

Zawieszenie gwintowane zupełnie zmienia charakter samochodu. Ponieważ zawieszenie gwintowane jest niemal o połowę lżejsze od typowego, reaguje szybciej i sprawia, że kierowca, trzymając w dłoniach kierownicę, czuje nawierzchnię, po której jedzie. Wszystkie dołki, dziury i koleiny stają się wyraźne.

Drugi powód to wspomniana wyżej swoboda regulacji. W zależności od potrzeb i warunków możemy dostosowywać pracę amortyzatorów tak, aby czerpać z jazdy jak najwięcej przyjemności.

Niestety, sporą wadą zawieszeń gwintowanych jest ich cena. W autach wysokiej klasy wymiana zawieszenia na gwintowane może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kiedy już wydajemy takie pieniądze, warto zainwestować w porządny zestaw, który da nam duże możliwości, a jednocześnie długo posłuży. Sprawdzonym dystrybutorem części samochodowych jest www.autodaw.pl.