powłoka kwarcowa na samochód
18 maja 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Charakterystyka powłok kwarcowych na samochód

Karoseria bez wątpienia stanowi najbardziej reprezentacyjny element w każdym samochodzie. Jest również najbardziej narażona na zabrudzenia i uszkodzenia. Aby utrzymać lakier w dobrym stanie, nie wystarczy regularnie jeździć na myjnię samochodową. Warto dodatkowo zabezpieczyć zewnętrzną warstwę auta. W tym celu można wykorzystać specjalne powłoki ochronne, trwalsze i skuteczniejsze od tradycyjnego wosku. Czym charakteryzuje się powłoka kwarcowa?

Skuteczna ochrona lakieru

Codzienna eksploatacja auta naraża jego karoserię na kontakt z różnymi czynnikami atmosferycznymi i szkodliwymi substancjami – m.in. z kurzem, błotem, owadami, opadami deszczu i śniegu. Wszystkie te zanieczyszczenia osadzają się na lakierze i mogą prowadzić do jego uszkodzenia. Powłoka kwarcowa na samochód, składająca się z SiO2, czyli dwutlenku krzemu, tworzy twardą warstwę, która skutecznie zapobiega powstawaniu mikrozarysowań. Posiada również właściwości hydrofobowe, dzięki którym wilgoć nie wnika w karoserię, co ogranicza zabrudzenia i zjawisko korozji. Dodatkowo pojazd jest również chroniony przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego i zmiennych temperatur, a pojawiające się zanieczyszczenia można bez trudu usunąć.

Doskonały efekt wizualny

Chociaż ochrona lakieru stanowi podstawową funkcję, jaką pełni powłoka kwarcowa, to nie bez znaczenia są również jej walory estetyczne. Równomiernie naniesiona na auto błyszcząca warstwa daje niemal lustrzany efekt, dodając blasku matowej powierzchni. Dzięki temu karoseria zyskuje wyjątkowy połysk, a kolorystyka lakieru staje się żywsza i głębsza. Jest to szczególnie wyraźnie widoczne w przypadku ciemniejszych barw, np. odcieni czerni czy granatu.

Co jeszcze?

Skuteczna ochrona lakieru przed uszkodzeniem i zabrudzeniami, a także poprawa jego wyglądu to nie jedyne korzyści wynikające ze stosowania powłok kwarcowych. Co jeszcze chwalą sobie użytkownicy tego typu produktów?

Na uwagę zasługuje niezwykła trwałość tego typu zabezpieczenia samochodu. – Zauważa specjalista reprezentujący Myjnię Samochodową Estyma z Lublina, która zajmuje się auto detailingiem i szeroko pojętą pielęgnacją pojazdów. – Szacuje się, że wysokiej jakości powłoka kwarcowa utrzyma się na karoserii nawet przez trzy lata. Warunkiem jest tu wybór sprawdzonych produktów od renomowanych marek.

Nie bez znaczenia jest również koszt pokrycia samochodu warstwą ochronną. Zastosowanie powłoki kwarcowej jest bowiem tańsze od nałożenia powłoki ceramicznej, co stanowi znakomity kompromis pomiędzy ceną i jakością usługi.