Plandeka do auta
16 marca 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Charakterystyka plandek na auta

Drogowy transport towarowy korzysta z pojazdów samochodowych różnego rodzaju. Dlatego  plandeki, którymi pokryje się przyczepki, naczepy czy skrzynie załadowcze także się od siebie różnią. Ich docelowym zadaniem jest ochrona towaru przed wiatrem, deszczem, śniegiem oraz innymi niebezpieczeństwami, które mogą przydarzyć się na drodze. Sprawdź, jakie są rodzaje plandek i jak najlepiej zabezpieczyć swój samochód.

Plandeki na przyczepki aut osobowych

Plandeki transportowe, które zakłada się na skrzynie samochodowe, można podzielić na trzy rodzaje. Najmniejsze z nich są plandeki montowane na przyczepkach pojazdów osobowych. Powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym muszą ochraniać towar przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Ze względu na różne wymiary przyczepek, przeważnie wykonuje się je na zamówienie. Jeśli potrzebujemy plandeki transportowej, która jest dużo wyższa niż burta, niezbędne będzie wykonanie odpowiedniego stelaża. Jest to druga grupa plandek. W tym przypadku różny może być nie tylko wymiar, ale również materiały użyte do produkcji stelaża. Wykonanie takiej plandeki wymaga od producenta uwzględnienia ochrony towaru i bezpieczeństwa na drodze dla kierowcy i pozostałych uczestników ruchu.

Plandeki do naczep w TIR-ach

Ostatnią kategorią są plandeki na wywrotki. Produkty tego rodzaju muszą spełniać najwyższe normy jakościowe. Plandeka powinna być na tyle wytrzymała, by znosić duże naciski towaru. Najczęściej są one używane do przewozu materiałów sypkich. Oznacza to, że muszą być bardzo szczelne, by z wnętrza wydobywało się jak najmniej pyłu, który mógłby zanieczyścić drogę i okolicę, a przy tym utrudniłby widoczność innym kierowcom. Każda plandeka musi posiadać wygody i ścisły sposób zamykania. Przeważnie są to zakucia ze stali nierdzewnej, które zamyka się za pomocą paska napięciowego. W zależności od potrzeb użytkowników możliwe jest wykonanie plandek otwieranych na różne sposoby. Na styku ze stelażem montuje się wzmocnienia, które zapobiegają zatarciom i przerwaniom.

Plandeka z nadrukiem reklamowym

Plandeki wykonuje się także na inne, mniej popularne rodzaje pojazdów, jak np. samochody wojskowe. Przeważnie producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną. Jeśli chcemy nabyć plandekę do samochodu firmowego, warto zainwestować w nadruk reklamowy. To doskonały sposób, aby wyróżnić swój pojazd wśród setek innych samochodów i jednocześnie umożliwić kierowcom szybki kontakt z naszym przedsiębiorstwem.

Specjalista z firmy Auto-Plandek w Szczecinie mówi: Cena plandeki przeważnie ustalana jest indywidualnie nawet wtedy, gdy chcemy zakupić najprostszy model. Jest to związane z różnymi wymiarami, kolorami, a także ze sposobami otwierania, które przewidują różne kombinacje.