22 lutego 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Cechy idealnego samochodu dostawczego

Idealny samochód dostawczy to taki, który idealnie nadaje się do przewożenia tego, co chcemy nim przewieźć na określony dystans. Trudno więc wskazać konkretny model będący w stanie sprostać wymogom i oczekiwaniom każdego, kto potrzebuje dostawczego auta. Ważne jest, by dokonując jego wyboru, na spokojnie zastanowić się, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby samochód ten okazał się idealny właśnie dla nas.

Oczywiście istotnym czynnikiem dla podjęcia takiej decyzji są możliwości finansowe, którymi dysponujemy. Warto jednak spojrzeć na zakup samochodu dostawczego również w dłuższej perspektywie, a więc wziąć pod uwagę nie tylko cenę samego pojazdu, ale także koszty jego eksploatacji. Przy czym rodzaj paliwa i to, „ile pali” auto – to jedno. Dla floty jeżdżącej na dalekich dystansach znaczenie będzie też miał zasięg, ponieważ ten może mieć bezpośrednie przełożenie na czas, w jakim będzie transportowany towar. A przecież czas to pieniądz.

Załadunek

Bodaj najważniejszą cechą samochodu dostawczego jest jego pakowność. Pod tym względem do wyboru istnieje wiele opcji, zarówno w kwestii litrażu (długość nadwozia oraz wysokość strefy załadunkowej), jak i możliwości obciążeniowych auta. Wybieramy je pod kątem towarów, które będziemy nim wozić. W transporcie długich przedmiotów sprawdzą się rozwiązania takie jak otwory w przegrodzie czy uchylna część dachu. Możliwość dodatkowego powiększania przedziału ładunkowego np. przez składanie foteli pasażerskich albo zintegrowany bagażnik dachowy to z kolei sposoby na zwiększenie elastyczności w kwestii załadunku.

Mniej „klasycznie”

Jeśli wozimy często, ale stosunkowo niewiele, być może w zupełności wystarczy nam model, który ma swojego odpowiednika w wersji osobowej – albo wręcz całkiem nieduże autko. Może ono okazać się idealne np. dla kurierów miejskich, którzy poruszają się często w korkach albo wąskich uliczkach, a przy tym muszą jakoś rozwiązać problem ze znalezieniem miejsca do parkowania.

Bywa czasem i tak, że właściciel firmy sam prowadzi samochód dostawczy, a po godzinach chce nim zabrać rodzinę na wakacje. Istnieją modele, które świetnie sprawdzą się w obydwu tych rolach. Wśród pojazdów łączących cechy aut osobowych i ciężarowych coraz popularniejsze stają się pick-upy, których dodatkową zaletą jest to, że można od nich odliczyć pełen podatek VAT.

Wygoda

– Niezależnie od tego, co będziemy przewozić i na jakie dystanse, ważne jest, by załadunek i wypakowywanie towaru z samochodu przebiegały możliwie łatwo i sprawnie – mówi specjalista z ADF Auto, autoryzowanego dealera samochodowego z Wrocławia. Tutaj jednak znów należy się zastanowić, jakie udogodnienia pod tym względem okażą się dla nas szczególnie korzystne, a do jakich raczej nie ma sensu dopłacać. Czy lepsza będzie klapa, czy dwuskrzydłowe asymetryczne drzwi z tyłu? Przeszklone czy niekoniecznie? A może wystarczą szerokie przesuwane drzwi boczne? Wybór należy do nas.

Bezpieczeństwo

Łatwość prowadzenia i dobre trzymanie się drogi są ważne zwłaszcza wtedy, gdy przewożone przez nas przedmioty mają szczególnie delikatną naturę. W tym przypadku przydatne mogą okazać się np. uchwyty do mocowania ładunku, opłaci się też zapewne inwestycja w nowoczesne systemy wspomagające kierowcę, takie jak asystent parkowania czy zmiany pasa ruchu. Jeśli zaś wiemy, że nasz pojazd poruszać się będzie często po drogach gorszej jakości, być może warto rozejrzeć się za modelem z funkcjonalnościami terenowymi, takimi jak podwyższone zawieszenie albo osłona pod silnikiem.

Inne zalety

Jeżeli jedną z wizytówek firmy jest dbałość o środowisko i zasoby naturalne, to również może być kluczowy argument podczas wyboru auta dostawczego. Można spotkać coraz więcej samochodów tego typu z ograniczonym wydzielaniem CO2. Jeśli natomiast za istotny czynnik uznać np. korzystny okres międzyprzeglądowy, poszukajmy pojazdu, dla którego okres taki wynosi aż 40 tys. km albo dwa lata. Możliwości jest mnóstwo i każdy w końcu znajdzie samochód dostawczy idealny dla siebie. Grunt to wyraźnie określić swoje wymagania.