Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra szkoła nauki jazdy?
8 sierpnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Cechy dobrej szkoły nauki jazdy

Już w szkole podstawowej przekonujemy się jak wiele zależy od jej wyboru – nie tylko samej lokalizacji, ale również kadry nauczycielskiej w niej zatrudnionej i podejścia do uczniów. Nie inaczej jest później – z wyborem liceum, studiów, szkoły językowej oraz szkoły nauki jazdy. Aby znaleźć najwłaściwszą dla siebie, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które prezentujemy w naszym artykule. Przedstawiamy najważniejsze cechy, jakimi powinna odznaczać się dobra szkoła nauki jazdy.

Kulturalnie i bez stresu

Aby ubiegać się o prawo jazdy, należy przejść odpowiednie badania oraz ukończyć kurs na prawo jazdy w szkole nauki jazdy (w przypadku kategorii B można się na niego zapisać już trzy miesiące przed ukończeniem 18. roku życia). Warto dobrze wybrać, ponieważ od ośrodka szkoleniowego w dużej mierze zależy nasze powodzenie na egzaminie państwowym.

Kurs zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, powinien przebiegać w kulturalnej i przyjemnej atmosferze. Stres, który towarzyszy kursantom podczas jazdy, jest sam w sobie dużym utrudnieniem. Zachowanie instruktora nie powinno go potęgować, dlatego ważne jest, aby był on człowiekiem empatycznym, z podejściem do każdego – cierpliwym, potrafiącym szczegółowo tłumaczyć wszelkie manewry i nie popadającym w zdenerwowanie w przypadku niewłaściwego wykonania polecenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie podpytanie znajomych, którzy ukończyli kurs w szkole nauki jazdy w naszej okolicy. Na pewno będą oni w stanie szczerze ocenić umiejętności instruktora, jak i opowiedzieć co nieco o samej szkole.

Doświadczenie i podejście do kursanta

Czasami trudno zorientować się wśród wszystkich ośrodków szkolących kierowców w danym mieście. Najlepiej wybrać te najbardziej doświadczone. Dzięki temu unikniemy szkół nauki jazdy, które powstały niedawno i od razu przyciągają nowych klientów zniżkami na poziomie kilkudziesięciu procent za cały kurs. W takich sytuacjach można podejrzewać, że cięcia kosztów dotyczą kadry instruktorskiej lub floty pojazdów, przez co mogą pojawić się trudności w regularnym umawianiu kursantów na lekcje praktyczne. Duże doświadczenie, rzesze wyszkolonych kierowców, wysoka zdawalność potwierdzona w statystykach, pomocni instruktorzy ze stosowną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi – takimi cechami powinna odznaczać się dobra szkoła, oferująca kurs na prawo jazdy, która nie bez przyczyny długi czas utrzymuje się na rynku.

Dobry ośrodek szkoleniowy, taki jak Szkoła Nauki Jazdy Alien w Szczecinie, oprócz umiejętności przydatnych na egzaminie i prowadzenia kursantów przez trasy egzaminacyjne, uczy również przyszłych kierowców radzenia sobie podczas prowadzenia samochodu w różnych warunkach. Warto zapisywać się na lekcje praktyczne zarówno wcześnie rano, jak i późnym popołudniem, pytać o wszelkie niejasności związane z przepisami ruchu drogowego, technicznymi aspektami prowadzenia samochodu, specyfiką jazdy w terenie zabudowanym i na drodze ekspresowej. Wszystko w celu dobrego przygotowania do kierowania pojazdem nie tylko podczas egzaminu państwowego.

Tutaj uwidacznia się podejście do kursanta. Każda sporna sytuacja na drodze powinna zostać wyjaśniona przez instruktora w atmosferze wzajemnego szacunku – skutecznie, ale bez stresu. Wszystkie błędy kursanta należy wyjaśnić w sposób merytoryczny, bez wywierania zbyt wielkiej presji.

Stan techniczny pojazdów i plac manewrowy

Podsumowując, wybierając szkołę nauki jazdy, nie należy sugerować się ceną za kurs. Istnieją ważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Oprócz wyżej wymienionych są jeszcze: odpowiedni stan techniczny pojazdów (dodatkowo powinny to być modele identyczne, jakie zastaniemy podczas egzaminu państwowego), a także stan samego placu manewrowego, na którym ćwiczone są istotne manewry sprawdzane podczas pierwszej części ostatecznego egzaminu. Dobry wybór, najlepiej zaufanej, szkoły nauki jazdy to połowa sukcesu w drodze do osiągnięcia upragnionego dokumentu, jakim jest prawo jazdy.