10 sierpnia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Cechy dobrej kurtki motocyklowej

Motocykl to bardzo popularny środek transportu – stereotyp „dawcy organów”, czyli młodego mężczyzny, który jeździ na swoim jednośladzie nie zważając na przepisy i własne bezpieczeństwo, powoli odchodzi do lamusa. Motocyklami poruszają się obecnie wszyscy: kobiety, mężczyźni, starsi, młodsi, wykonujący różne zawody. Motocykl służy im jako zwykły pojazd, którym dojeżdżają do pracy, jak i maszyna do jazdy turystycznej lub rekreacyjnej. Niezależnie jednak od tego kim jesteśmy i w jakim celu wykorzystujemy nasz motocykl, do jazdy będziemy potrzebować odpowiedniej odzieży. Jednym z głównych jej elementów jest kurtka. Oto czym powinna się ona charakteryzować.

Odpowiedni rozmiar i krój

Przede wszystkim kurtka powinna na nas dobrze leżeć – wyjaśnia przedstawiciel firmy X-Moto. – Nie chodzi tutaj oczywiście o sam wygląd – choć dla wielu motocyklistów kwestia estetyki jest równie ważna, jak wszystkie pozostałe. Główne założenie to wygoda i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Nie ma nic gorszego, niż nawet krótka jazda na motocyklu w kurtce, która jest zbyt ciasna i ogranicza swobodę ruchów lub na tyle duża, że nie trzyma się naszego ciała tak jak powinna. Dla jednych zakup kurtki to sprawa banalna, gdyż styl jazdy i sposób użytkowania motocykla został zdefiniowany. Większy problem przysporzy początkującym – przed samym doborem często przeprowadzamy swoisty wywiad środowiskowy, objaśniamy i tłumaczymy na co zwrócić szczególną uwagę. Mnogość systemów wentylacji, regulacje i panele elastyczne, typy ochraniaczy, membrany, ilość warstw kurtki oraz materiał z jakiego produkt został wykonany ma ogromne znaczenie. Przed zakupem kurtki powinniśmy ją bardzo dokładnie przymierzyć – na sklepie w wyznaczonej strefie przygotowany jest motocykl, na którym można stwierdzić czy dany produkt cechuje 100% komfort poprzez dopasowanie do naszego ciała.

Estetyka

Nasza kurtka może dużo powiedzieć o tym jakim jesteśmy motocyklistą, dlatego przy jej wyborze nie powinniśmy kierować się modnymi trendami i chwilowymi kaprysami. Kurtka to dość drogi element odzieży motocyklowej, warto więc wybrać modele najbardziej uniwersalne, które będą dobrze prezentować się przez co najmniej kilka następnych lat. Nie zapomnijmy również o walorach bezpieczeństwa – odblaski i jaskrawe kolory ratują życie.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Zadaniem kurtki jest przede wszystkim ochrona motocyklisty przed niekorzystną pogodą – deszczem oraz podmuchami wiatru, na które w czasie szybkiej jazdy jest on najbardziej narażony. Jednocześnie kurtka powinna być przewiewna i zapewniać dobrą wentylację dla skóry, w przeciwnym wypadku jazda w niej będzie bardzo niekomfortowa. Dostępne na rynku kurtki przeznaczone na gorące dni, na chłodne oraz takie, które mają wiele zastosowań – są to kurtki wielowarstwowe i motocykliści sami decydują, którą warstwę odzieży użytkują w komplecie, a którą tymczasowo wypną. Ponadto, kurtki wyposażone w membranę cechują się wiatro- oraz wodoodpornością, coraz cenniejszą nie tylko w turystyce motocyklowej – im praktyczniej, tym lepiej.

Bezpieczeństwo

Drugą, lecz nie mniej istotną rolą kurtki motocyklowej jest chronienie ciała motocyklisty podczas wypadku. Po pierwsze powinna ona być wykonana z wytrzymałego materiału i uszyta tak, by w sytuacjach kryzysowych szwy nie pękały – bez spełniania tych warunków kurtka nie będzie w stanie ustrzec naszej skóry przed poważnymi otarciami, powstającymi gdy przy dużej prędkości spadniemy z motocykla. Po drugiej – w strategicznych miejscach kurtka powinna mieć wszyte pod materiał wytrzymałe ochroniacze, które zmniejszą ryzyko złamań oraz uszkodzeń stawów. Istnieje wiele różnego rodzaju ochraniaczy i ich ceny kształtuje to, jak bardzo są zaawansowane. W ofercie dostępne są miedzy innymi ochraniacze z tak zwanych inteligentnych molekuł – ochraniacz jest miękki jak plastelina i praktycznie nie wyczuwalny podczas użytkowania kurtki, ale podczas gwałtownego uderzenia twardnieje i się kruszy, pochłaniając energię i zmniejszając ryzyko uszczerbku kości i narządów.