hamulce-samochodowe
26 kwietnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Jak często powinno się wykonywać badania układów hamulcowych pojazdu

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu, którego sprawność gwarantuje bezpieczeństwo zarówno właścicielowi auta, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Bardzo ważne jest więc regularne kontrolowanie jego stanu, gdyż tylko sprawny układ hamulcowy zapewnia nam szybkość reakcji na drodze. Jak często należy kontrolować stan układów hamulcowych samochodu?

Układ hamulcowy – kontrola podczas okresowych badań technicznych pojazdu

Okresowe badania techniczne pojazdu przeprowadza się w Okręgowych Stacjach Kontroli Pojazdów. Do ich wykonania zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu. W zależności od wieku auta, badania wykonuje się co roku lub co kilka lat. Co roku do przeprowadzenia przeglądu auta zobowiązani są właściciele samochodów starszych niż pięcioletnich. Osoby, które posiadają natomiast nowe auto, pierwszy przegląd muszą wykonać po trzech latach od daty rejestracji pojazdu. Niewykonanie przeglądu skutkuje jego niedopuszczeniem do ruchu. Może mieć także poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego. Podczas kontroli pojazdu wykonywane są m.in. badania układów hamulcowych auta. Diagnosta ocenia ich sprawność, szybkość reakcji i jeśli wszystko jest w porządku, pojazd zostaje dopuszczony do ruchu. W razie wykrycia nieprawidłowości, wykonywane są natomiast naprawy elementów wchodzących w skład układu hamulcowego. Wszystko po to, aby pojazd był w pełni bezpieczny do codziennego użytkowania.

Samodzielne kontrolowanie stanu układu hamulcowego

Poprawna praca elementów wchodzących w skład układu hamulcowego jest gwarancją naszego bezpieczeństwa na drodze. Dlatego należy systematycznie sprawdzać szybkość reakcji auta i w razie wykrycia nieprawidłowości, jak najszybciej zgłosić się do mechanika. Co jakiś czas należy sprawdzać samodzielnie także stan płynu hamulcowego i uzupełniać go do właściwego poziomu. Dobrą praktyką jest robienie takiej kontroli raz w tygodniu lub po przejechaniu autem 1000 km. Pozwoli to na wczesne wykrycie nadmiernego ubytku płynu hamulcowego oraz jego uzupełnienie. Warto także sprawdzać temperaturę felg. Możemy to zrobić po dłuższej jeździe bez hamowania. Jeśli wyczujemy, że jedna z nich nagrzewa się dużo bardziej od pozostałych, to także może być znak, że pora zgłosić się do warsztatu w celu wykonania bardziej szczegółowych badań układu hamulcowego naszego auta. Podobne badanie możemy wykonać po przejechaniu dłuższej trasy, tym razem z częstym hamowaniem. W tym wypadku chłodniejsza temperatura jednej z felg może bowiem świadczyć o złym działaniu hamulców w tym właśnie kole.