auto
5 kwietnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Awaryjne otwieranie samochodów. Kiedy się przydaje?

Wbrew pozorom wcale nietrudno zatrzasnąć klucz wewnątrz samochodu. To oczywiście nie jedyne sytuacja, kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego, uprawnionego ślusarza.

Zatrzaśnięcie kluczyków w stacyjce

Najczęściej kierowcy dzwonią po pomoc w otwarciu samochodu kiedy przypadkowo zatrzasną kluczyki wewnątrz samochodu. Niekiedy wina stoi po stronie wadliwego działania zamka centralnego – wychodzimy na chwilę z samochodu, np. po to żeby otworzyć bramę i trzaskamy drzwiami, a w następnej chwili orientujemy się, że drzwi zamknęły się od środka same. Niekiedy wina stoi po stronie kierowcy, który przypadkowo uruchomił blokadę i zamknął drzwi. Najprostszym, ale jednocześnie najbardziej brutalnym wyjściem z sytuacji jest wybicie szyby – stosujemy je jedynie w ostateczności, kiedy koniecznie musimy dostać się do wnętrza.

Pamiętamy przy tym, aby wybijać okno od strony pasażera, nie kierowcy. – Najgorszą możliwą opcją jest próbowanie samodzielnego otworzenia zamka przy użyciu śrubokręta lub innych tego typu narzędzi – wyjaśnia specjalista Pogotowia Zamkowego z Poznania – prędzej zniszczymy całkowicie zamek i uszkodzimy karoserię, niż otworzymy drzwi nowoczesnego auta, skończy się to dla nas przede wszystkim kosztownymi naprawami.

Kradzież lub zgubienie klucza

Drugą sytuacją, w której warto skorzystać z profesjonalnej pomocy jest utracenie klucza. A o to nietrudno, małe kluczyki bardzo łatwo zgubić – czasem nawet nie zorientujemy się, że brakuje go w kieszeni aż do chwili, w której będzie nam potrzebny. W przypadku utraty klucza procedura awaryjnego otwarcia drzwi jest nieco wydłużona. Zanim w ogóle zadzwonimy po pomoc powinniśmy zgłosić naszą zgubę na policji. Już po przyjechaniu zamówionego ślusarza na miejsce konieczne będzie okazanie mu dowodu rejestracyjnego auta w celu wykazania, że faktycznie należy ono do nas.

Uszkodzenia klucza lub zamka

Niewiele potrzeba, żeby zniszczyć klucz – wbrew pozorom są one dość delikatne, mogą się wykrzywić lub stępić. Jeszcze łatwiej uszkodzić zamek, który jest wrażliwy na nawet niezbyt mocne uderzenia. Po awaryjnym otwarciu drzwi z uszkodzonym zamkiem powinniśmy jak najszybciej udać się do serwisu w celu jego wymiany.

Ile kosztuje awaryjne otwarcia drzwi?

Koszt awaryjnego otwarcia zamka samochodu uzależniony jest od kilku czynników, nie tylko rodzaju zamka i marki oraz wieku samochodu, ale również dystansu, jaki musi przejechać ślusarz by dostać się na miejsce oraz pory dnia. Większość serwisów specjalizujących się w tego typu naprawach operuje na terenach dużych miast, naliczając dodatkowe opłaty za każdy kilometr poza granicami swego rewiru. Więcej zapłacimy również jeśli zadzwonimy po pomoc w nocy.