awaryjne otwieranie auta
3 czerwca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Awaryjne otwieranie auta. Jak to się odbywa?

Zdarzają się sytuacje, kiedy właściciel pojazdu nie może dostać się do jego wnętrza. Najczęściej jest to spowodowane awarią kluczyka. Może on uszkodzić się w sposób mechaniczny lub ulec zgubieniu. W takich przypadkach nie należy panikować, tylko zgłosić się z prośbą o pomoc do odpowiedniego specjalisty. Kiedy tylko się on pojawi, otworzy samochód w przeciągu kilku chwil.

Co bywa przyczyną awaryjnego otwierania samochodu?

Można wyróżnić klika powodów, dla których właściciel pojazdu musi zdecydować się na wezwanie fachowca do awaryjnego otworzenia samochodu. Najczęściej spowodowane jest to błędem ludzkim. Najpopularniejszą przyczyną bywa zagubienie kluczyka. Zdarza się też, że kluczyk się złamie lub wyrobi, co nie pozwala otworzyć zamka i dostać się do wnętrza pojazdu – mówi pracownik firmy Kamel.

Mniej popularna, aczkolwiek dość częsta przyczyna tego, że właściciel zmuszony jest do awaryjnego otworzenia samochodu, to zostawienie kluczyka w środku pojazdu. Możliwe jest także rozkodowanie się pilota, poprzez co niemożliwe będzie otwarcie auta. Jednak istnieją też inne powody, które powodują, że skorzystanie z pojazdu będzie niemożliwe.

Jak wygląda awaryjne otwieranie samochodu?

Pierwszym krokiem, który właściciel auta powinien wykonać, to sprawdzenie podstawowych możliwości samodzielnego otwarcia drzwi. W przypadku zagubionego kluczyka należy jeszcze raz dokładnie przeszukać kieszenie i inne miejsca, gdzie można było go schować. Jeśli nie to jest przyczyną, nie warto samemu próbować otwierać drzwi, ponieważ grozi to ich uszkodzeniem. Należy wtedy wezwać na pomoc specjalistę.

Fachowiec przede wszystkim będzie musiał upewnić się, że ma do czynienia z właścicielem pojazdu. W tym celu może poprosić o dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający tożsamość. Kiedy procedury zostaną zakończone specjalista rozpocznie awaryjne otwieranie samochodu. Wyróżnia się dwie metody usługi. Pierwsza z nich polega na użyciu narzędzi ślusarskich. Za pomocą takich przyrządów pracownik otwiera drzwi. Jeżeli zrobi to w umiejętny sposób, nie uszkodzi zamka ani karoserii. Druga metoda, najczęściej stosowana w przypadku zostawienia kluczy w środku, polega na opuszczeniu szyby (zazwyczaj od strony pasażera) i wyciągnięciu kompletu kluczy za pomocą drucika.

Ile kosztuje awaryjne otwieranie samochodu?

Ze względu na fakt, że w pojazdach znajdują się zaawansowane mechanizmy, usługa będzie o wiele droższa niż w przypadku awaryjnego otworzenia drzwi od mieszkania. Nie można jednak określić dokładnej kwoty, ponieważ wszystko zależy od marki i modelu auta. Otworzenie samochodu wyższej klasy będzie kosztowało więcej niż tego należącego do popularnych typów.

Warto jednak unikać takich sytuacji, ponieważ nie zawsze operacja zakończy się bezproblemowym otworzeniem samochodu i czasem będzie konieczne uszkodzenie zamka, co zwiększy całkowity koszt usługi. Dlatego zaleca się wyrobienie sobie nawyku chowania kluczyków samochodowych w jedno miejsce. Zabezpieczeniem może być także wcześniejsze dorobienie sobie kompletu kluczy. W ten sposób nawet, gdy podstawowy komplet ulegnie zepsuciu lub zagubieniu, ten zapasowy przyda się w sytuacjach kryzysowych.