Awaria auta na autostradzie
10 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Awaria na autostradzie. Jak wezwać pomoc drogową?

Pomimo tego, że pokonanie drogi autostradą powinno być szybkie i bezproblemowe, to podczas jazdy czasem przytrafiają się nieoczekiwane problemy związane z pojazdem. Awaria samochodu może pojawić się w najmniej odpowiednim momencie. Będąc na autostradzie, jedynym rozwiązaniem w przypadku usterki jest najczęściej odholowanie auta do najbliższego warsztatu lub wezwanie pomocy drogowej. W jaki sposób wezwać pomoc drogową w razie awarii na autostradzie?

Jak postępować przed wezwaniem pomocy drogowej?

Jeżeli w czasie drogi przydarzy się nagła awaria, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o właściwe oznakowanie. W tym celu konieczne będzie zjechanie na pas awaryjny oraz włączenie awaryjnych świateł. W odległości około 100 metrów za pojazdem należy ustawić odblaskowy trójkąt. Ważne jest, aby w trakcie wykonywania tych czynności zachowywać ostrożność i poruszać się przy barierkach. Po wezwaniu pomocy drogowej najbezpieczniej będzie poczekać poza barierkami ochronnymi. Pozostanie na pasie awaryjnym bądź wrócenie do samochodu może być nie do końca bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ pomimo dobrego oznakowania, inny pojazd może wjechać na samochód.

Wezwanie pomocy drogowej na autostradę

Po zabezpieczeniu samochodu można powiadomić pomoc drogową. Najlepiej wezwać specjalistów, którzy w profesjonalny sposób zajmą się odholowaniem pojazdu, na przykład z Centrum Pomocy Drogowej Auto Czok, świadczącej całodobową usługę. Podczas wzywania pomocy najlepiej podać dokładną lokalizację wykorzystując GPS lub odczytując oznaczenie na słupku pikietażowym, dzięki czemu pomoc drogowa łatwo będzie mogła dotrzeć na miejsce. Na autostradach, co kilka kilometrów rozmieszczone są telefony alarmowe, których położenie wyświetla się dyspozytorowi w czasie połączenia. Warto jednak zadbać o to, aby w razie nagłej awarii mieć zapisane w jednym miejscu ważne numery alarmowe.

Wezwanie pomocy drogowe a naprawa auta

Po wezwaniu pomocy drogowej nie należy samodzielnie próbować naprawić usterkę. Po odpowiednim zabezpieczeniu auta przez pomoc drogową można ocenić, czy poradzimy sobie sami z naprawą, czy konieczna będzie pomoc mechanika. Wezwanie na miejsce dodatkowego specjalisty może okazać się bardzo kosztowne, a więc lepszym rozwiązaniem będzie odholowanie auta do serwisu na lawecie. Podczas nagłej awarii pojazdu na autostradzie najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie samochodu. Warto wezwać pomoc drogową, która oferuje również naprawę auta w serwisie samochodowym.