automatyczna-skrzynia-biegow
12 czerwca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Automatyczna skrzynia biegów – najczęstsze przyczyny awarii

Automatyczna skrzynia biegów zapewnia wyjątkowy komfort jazdy. Zapewne z tej przyczyny samochody z taką skrzynią biegów są coraz bardziej popularne na polskich drogach. Nie męczymy nóg, nie mamy tak zajętych rąk, ponieważ zmiana biegów odbywa się bez używania sprzęgła. Możemy czerpać prawdziwą przyjemność z prowadzenia samochodu. Niestety, automatyczna skrzynia biegów nie jest wolna od awarii. Jakie usterki przytrafiają się najczęściej?

Niewłaściwa eksploatacja skrzyni biegów

Pierwszą przyczyną awarii automatycznej skrzyni biegów jest jej niewłaściwa eksploatacja, która może doprowadzić do szybszego zużycia jej elementów. Co każde 60-70 tys. kilometrów kierowca powinien sprawdzić i zmienić olej w przekładniach automatycznych. Niski stan oleju prędzej czy później spowoduje uszkodzenia części, których wymiana jest kosztowna. Do elementów, które mogą się zepsuć, zaliczają się pompa olejowa, podkładka uszczelniająca czy tarczki. Jeśli zauważymy wyciek oleju, najprawdopodobniej jest to wina uszczelniaczy. Im wcześniej zajmiemy się usterką, tym mniejsze koszty poniesiemy.

O czym pamiętać, wymieniając olej? Zadaliśmy to pytanie naszemu ekspertowi z firmy Auto Manufaktura w Łodzi:

Wymieniamy olej tylko podczas pracy silnika. Dzięki temu zmienimy cały olej. Pamiętajmy też, aby właściwie dobrać jego rodzaj i kierować się przy tym zaleceniami producenta skrzyni biegów.

Zużywać się mogą także igiełki, uszczelki, powodując uszkodzenie pompy. Z kolei niedrożne chłodnice czy niewystarczająca ilość płynu chłodniczego powodują przegrzanie. Nawet najmniejsze elementy mogą spowodować awarię, miejmy to na uwadze.

Niesprzyjające warunki pogodowe

Drugą przyczyną awarii automatycznej skrzyni biegów mogą być niesprzyjające warunki pogodowe. Błoto, sól i niskie temperatury powodują szybsze niszczenie elementów, dlatego przed nadejściem zimy, powinniśmy regularnie robić przegląd naszego pojazdu. Wybierajmy specjalistyczne stacje, które nie przeoczą i nie zbagatelizują nawet tych drobnych problemów. Po czasie mogą się one przerodzić w duże trudności.

Liczba przebytych kilometrów

Kolejnym powodem, przez który nasza skrzynia biegów może odmówić posłuszeństwa, jest liczba przebytych kilometrów. Im więcej jeździmy, tym bardziej zużywają się tworzące ją elementy. Dlatego pamiętajmy o już wspomnianej właściwej eksploatacji pojazdu i dbajmy o wszystkie podzespoły auta, nie tylko o skrzynię biegów. Błędy i awarie pozostałych części, mogą być pośrednią przyczyną awarii automatycznej skrzyni biegów.