12 października 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Autobus używany czy nowy — który lepiej wybrać?

Może się wydawać, że zakup nowego autobusu to logiczne rozwiązanie ze względu na brak dotychczasowych awarii i zerowy przebieg. Jednak biorąc pod uwagę kwestie finansowe, mało który przedsiębiorca zajmujący się przewozem osób może pozwolić sobie na zakup floty nowych pojazdów. Sprowadzane autobusy przechodzą kontrole techniczne, ale są także dostosowywane do wymagań klientów.

Nie tylko zakup autobusu

Każdy przedsiębiorca zakładający firmę zajmującą się przewozem osób staje przed problemem zakupu odpowiednio dużej floty. W zależności od potrzeb dla jednych przedsiębiorców będzie to pojedynczy pojazd, a dla innych cała sieć. Wybór między zakupem autobusu używanego lub nowego pozornie wydaje się oczywisty. Nowa maszyna nie ma jeszcze przebiegu i nie trzeba obawiać się, że po trasie coś się zepsuje. Natomiast w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki bez problemu można ją usunąć, ponieważ autobus będzie na okresie gwarancyjnym. Niestety, ceny nowych autobusów znacznie przewyższają możliwości finansowe większości młodych przedsiębiorców. Dlatego też tak popularne są autobusy używane. Odpowiednia firma importująca autobusy zajmie się nie tylko sprzedażą pojazdu, ale także przygotowaniem kompletu dokumentów do rejestracji, w skład czego wchodzi m.in. badanie techniczne oraz tłumaczenie dowodu rejestracyjnego. Ponadto pośredniczy także w procesie uzyskania niezbędnych certyfikatów i zaświadczeń. Natomiast sfinansowanie autobusu może być łatwiejsze dzięki współpracy z firmą leasingową.

W jakim stanie są używane autobusy?

Klient powinien wiedzieć, że autobus z drugiej ręki wcale nie musi być miernej jakości. Na polskim rynku istnieją sprawdzone od lat firmy, które importują autokary turystyczne, międzynarodowe, a także busy i minibusy uznanych marek, takich jak Setra, Mercedes-Benz, Neoplan, Man czy Scania. Auta są sprawdzane, by spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa, dlatego nie trzeba obawiać się o ich stan techniczny.

Pracownik firmy Erika Stanisław Stojak w Lubczy mówi: Z naszych usług korzystają zarówno najwięksi krajowi przewoźnicy, jak i początkujący przedsiębiorcy. Każdemu z naszych klientów zapewniamy elastyczne warunki współpracy i konkurencyjne ceny. Na życzenie klienta możemy także np. zmienić liczbę miejsc, zamontować sprzęt elektroniczny, okleić szyby lub dodatkowo wyposażyć pojazd w stoliki, siatki, podnóżki, pasy, młotki bezpieczeństwa, uchwyty czy perfumy samochodowe.