samochody osobowe
23 lutego 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Autem przez miasto – charakterystyka samochodów osobowych

Bez samochodu osobowego trudno dzisiaj o sprawne przemieszczenie się z miejsca na miejsce. W Polsce w 2014 roku zarejestrowano ok. 20 mln aut osobowych i od tamtej pory liczba ta wzrasta.

Szybka ewolucja samochodów osobowych

Posiadanie własnego samochodu jest w obecnych czasach czymś naturalnym i oczywistym, lecz jeszcze trzy pokolenia wstecz wcale tak nie było. Historia pojazdów mechanicznych nie jest długa, dlatego rozwój motoryzacji w dosyć krótkim okresie zasługuje na podziw. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat pojawiały się bowiem coraz to nowocześniejsze i bezpieczniejsze samochody, które w XXI wieku znacznie różnią się od modeli produkowanych 100 lat temu.

Najpopularniejsze segmenty

Samochody osobowe są z definicji pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i są przeznaczone do przewożenia nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Aby legalnie podróżować takim autem, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B. Najczęściej używanymi „osobówkami” są samochody miejskie, które cechują się niewielkimi rozmiarami i niskimi kosztami eksploatacji. Pozwala to na sprawne poruszanie się po mieście, ale wiążę się z niepraktycznością na dłuższych trasach pozamiejskich. Trochę więcej miejsca zarówno dla pasażerów, jak i bagażu oferują samochody z segmentu B, aczkolwiek również przeznaczone są do użytkowania w mieście. Komfortowe warunki podróżowania w mieście i poza nim oferuje segment C, czyli samochody kompaktowe. Są one idealne dla rodzinnych wycieczek, ponieważ posiadają pojemny bagażnik i pięcioosobowe wnętrze – zauważa doradca klienta Centrum motoryzacyjnego Auto Plus. Jeżeli podróże będą częstsze i dłuższe, warto zastanowić się nad typowym rodzinnym samochodem z segmentu D. Takie samochody, jak: Ford Mondeo, Honda Accord, Audi A4 lub BMW serii 3 to idealne przykłady aut klasy średniej, która łączy komfort oraz luksus.

Luksus, szybkość oraz przestrzeń

Segment wyżej znajdują się samochody, które już nie tylko służą do bezpiecznych, wygodnych, rodzinnych podróży, ale często są uznawane za auta reprezentacyjne dla różnego rodzaju firm. Najwyższą dawkę luksusu mają w sobie pojazdy osobowe z segmentu F, do których należą m.in. Mercedes klasy S, BMW serii 7 i Audi A8. Są one uznawane jako limuzyny i służą jako środek transportu dla głów państw lub innych ważnych osobistości, które podróżują jako pasażerowie.

Do samochodów osobowych zaliczany jest również segment G, czyli grupa aut sportowych, segment H, czyli kabriolety – pojazdy ze składanym dachem lub w pełni go pozbawionymi, segment I, który obejmuje samochody terenowy oraz segment K – tzw. vany charakteryzujące się dużą przestrzenią zarówno dla pasażerów, jak i dla bagażu, aczkolwiek można również spotkać mniejsze tego typu pojazdy – minivany – przypominające rozmiarem samochody z segmentu B lub C.