27 marca 2017

Kategoria:
Motoryzacja

100 lat wózków widłowych. Co warto wiedzieć?

Wózek widłowy to pojazd służący do transportu materiałów o sporej masie. Zazwyczaj widujemy go w halach i magazynach operujących dużymi ilościami towarów. Wzrost popularności wózków nastąpił wraz z rozwojem produkcji masowej, a pierwsze urządzenie tego typu skonstruowano już 100 lat temu – w 1917 roku. W czym tkwi fenomen wózków widłowych i co świadczy o ich ponadczasowej funkcjonalności?

Typowy wózek widłowy to pojazd mechaniczny przystosowany do transportu wielkogabarytowego. Służy przede wszystkim do przewozu ładunków paletowych – umieszczanych na wyprostowanych widłach i podnoszonych na określoną wysokość, z nachyleniem masztu wózka w kierunku operatora. Tak przygotowany ładunek jest przewożony w miejsce docelowe, gdzie następuje jego rozładowanie. Cały proces nie wymaga angażowania sił ludzkich, co czyni go szybkim, praktycznym i wygodnym.

Parametry konstrukcyjne

Udźwig standardowego wózka widłowego wynosi od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton. Istnieją też konstrukcje zdolne do podnoszenia materiałów kilkudziesięciotonowych. Każdy wózek potrafi unosić i opuszczać widły. Większość urządzeń jest wyposażona w opcję przechylania masztu w przód oraz tył.

Informacje dotyczące udźwigu oraz określonych parametrów technicznych widnieją na tabliczce znamionowej. Znajdziemy tam również zalecenia dotyczące użytkowania konkretnego pojazdu – objaśnia ekspert poznańskiej firmy ZAMA, prowadzącej sprzedaż profesjonalnych maszyn budowlanych i wózków widłowych.

Typy wózków

Możemy wyodrębnić kilka typów wózków widłowych, w zależności od przyjętych kryteriów. Pod względem zastosowanego napędu, wyróżniamy wózki elektryczne, akumulatorowe, LPG, benzynowe i diesla. Z uwagi na sposób kierowania, mamy do czynienia z wózkami prowadzonymi, podestowymi i sterowanymi zdalnie. Rolę odgrywają też cechy eksploatacyjne (wózki podnośnikowe, ciągnikowe, unoszące, naładowne i specjalne). Rozmaitość rozwiązań sprawia, że produkcją poszczególnych modeli wózków widłowych zajmuje się szereg firm. Do tych najpopularniejszych należą Still, Jungheinrich, Pimespo i Caterpillar. W sprzedaży znajdziemy też wózki widłowe marki Nissan – które np. znajdują się we flocie wynajmu firmy ZAMA.

Rola operatora

Żaden wózek nie byłby w stanie funkcjonować prawidłowo bez pomocy operatora. Ze względów bezpieczeństwa, wózkiem kierować mogą wyłącznie osoby posiadające stosowne uprawnienia. Aby je uzyskać, należy ukończyć kurs oraz zdać egzamin przez Komisją Dozoru Technicznego. Koszt szkolenia oscyluje w granicach kilkuset złotych, a korzyści z niego płynące mogą być o wiele większe. Operatorzy wózków widłowych zarabiają całkiem spore pieniądze, przy czym zapotrzebowanie na ich usługi wciąż wzrasta – wraz z rozwojem handlu i przemysłu. Kto wie, czy trend ten nie utrzyma się przez kolejne 100 lat…