26 sierpnia 2019

Kategoria:
Moda

Znaczenie zegarków na rękę w dobie smartfonów.

Jeszcze do niedawna podstawową funkcją zegarka na rękę było pokazywanie czasu. Dlatego zegarki nosili niemal wszyscy już od najmłodszych lat. Unikano w ten sposób spóźnień, nieporozumień czy zasiedzenia się zbyt długo. Dziś zegarek każdy ma w smartfonie, a mimo to nie brakuje osób, które z dumą noszą zegarki na nadgarstkach. Co nimi kieruje? Jak zmieniło się znaczenie zegarka na rękę?

Zegarek na rękę jako wyznacznik statusu

Przed epoką smartfonów zegarek na rękę mógł, ale nie musiał zaświadczać o statusie społecznym i finansowym posiadacza. Na rynku były dostępne zarówno proste i tanie zegarki niewyróżniające się ani designem, ani jakością wykonania, jak i zegarki ekskluzywne, drogie, rzadkie, trudno dostępne czy też zaskakujące swoim wyglądem. Te drugie, oprócz tego, że pokazywały czas, miały za zadanie zaprezentować światu, że osoba je nosząca zalicza się do osób dobrze sytuowanych, eleganckich, a czasem też nieco ekscentrycznych. Była to jednak jedna z dwóch równie ważnych funkcji.

Dziś reprezentacyjność to najważniejsza rola zegarka. Łatwo zauważyć, że zegarki najczęściej pojawiają się na nadgarstkach osób elegancko ubranych, jeżdżących dobrymi samochodami czy też wykonujących zawody powszechnie poważane. Zegarek to dyskretny znak posiadanego statusu. Jest on ujawniany w sposób nienarzucający się otoczeniu, niepozorny i wysmakowany.

Zegarek na rękę bywa sygnałem tego, że posiadacz lub posiadaczka interesują się dobrym stylem i lubią zadbać o ten aspekt życia – mówi przedstawiciel firmy Woodison, która oferuje m.in. zegarki wykonane z naturalnego drewna.

Zegarek jak biżuteria

Choć rola zegarka jako praktycznego gadżetu zmalała, wyparta przez telefony komórkowe, wzrosła ich funkcja estetyczna. Dziś zegarki to rodzaj funkcjonalnych bransolet. Są dostępne w wielu wzorach, kolorach i wielkościach, wykonane z najróżniejszych materiałów. Dzięki temu można dobierać zegarki do ubrań, pozostałych dodatków, okazji, a nawet do nastroju.

Zegarek to najbardziej uniwersalny rodzaj biżuterii, chętnie noszony przez zarówno kobiety, jak i mężczyzn, odpowiedni także dla dzieci. Trafi w gusta osób, które cenią minimalizm i użyteczność, a gamę dodatków ograniczają jak tylko się da, choć dobrane do innych rodzajów biżuterii mogą tworzyć efektowną kompozycję.

Zegarek jako wyraz indywidualności

Ponieważ wzory zegarków są praktycznie nieograniczone, są one chętnie wybierane jako sposób na podkreślenie indywidualnego stylu, a nawet przekonań. Przykładem mogą być zegarki z drewna – unikatowe i przyjazne środowisku mogą wskazywać, że ich posiadacz ceni wyjątkowość, solidność, a także chce żyć bliżej natury, gdy tylko ma taką możliwość.