impregnacja obuwia
26 września 2016

Kategoria:
Moda

Znaczenie oczyszczania i impregnacji obuwia

Buty to jeden z najważniejszych elementów ubioru. Jego jakość wpływa bezpośrednio na naszą wygodę w przemieszczaniu się na co dzień, a ta wygoda jest kluczowa dla naszego samopoczucia.

Obuwie jest też narażone na takie czynniki jak temperatura, wilgoć, nierówności terenu i wiele innych. Co należy zrobić, aby buty służyły nam długo?

Czyszczenie butów skórzanych

Czyszczenie obuwia skórzanego to podstawowy zabieg, dzięki któremu chociaż w pewnym stopniu jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność naszych butów.

Naturalna skóra, jako produkt pochodzenia zwierzęcego, podobnie jak i skóra człowieka, wymaga pielęgnacji, by zachować swoją sprężystość i estetyczny wygląd.

Aby zachować skórzane buty, takie jak np. glany Steel, w dobrej formie, najpierw należy oczyścić obuwie z zabrudzeń, które pojawiają się zarówno w wyniku normalnego użytkowania, jak i pod wpływem niekorzystnego podłoża czy pogody.

Należy pamiętać, aby przed czyszczeniem upewnić się, że obuwie jest suche. Dopiero wtedy należy przystąpić do czyszczenia obuwia z kurzu i innych zabrudzeń. Używamy do tego wilgotnej szmatki albo gąbki. Można użyć również odrobiny mydła. W przypadku czyszczenia butów z zasklepionej soli praktyczną domową metodą jest użycie odrobiny mleka.

Natłuszczanie i pastowanie

Istotnym elementem pielęgnacji obuwia jest również tłuszcz do skór, przydatny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ponieważ przywraca butom sprężystość, dzięki czemu skóra nie pęka pod wpływem niskich temperatur, a tym samym nie przepuszcza wilgoci. Należy jednak pamiętać, że nie należy natłuszczać skórzanych butów zbyt często, a jedynie co trzecie czy nawet czwarte czyszczenie.

Dobrym uzupełnieniem czyszczenia obuwia ze skóry jest również krem do skór na bazie wosku, który odżywi skórę i pokryje zadrapania i ewentualne delikatne uszkodzenia.

Podstawowym środkiem pielęgnacji skóry pozostaje jednak zwykła pasta do butów. Dzięki niej utrzymamy obuwie w dobrym stanie, polerując powierzchnię buta. Dobrze jest, w przypadku nie korzystania z oddzielnego wosku, zaopatrzyć się w pastę, która będzie zawierać wosk.