zegarek
27 stycznia 2016

Kategoria:
Moda

Zegarek kwarcowy czy automatyczny?

Pasjonaci zegarków od lat toczą zaciekły spór o prymat czasomierzy z danym napędem. W ostatnich latach XX wieku mechanizmy kwarcowe zyskały wręcz miażdżącą przewagę nad tradycyjnymi zegarkami mechanicznymi, jednak nie wyparły ich całkowicie. Zegarki mechaniczne wciąż posiadają wierne grono sympatyków, a walka o prymat jednego z napędów wcale nie słabnie.

Zegarki z napędem kwarcowym stanowią stosunkowo nowe rozwiązanie. Pierwszy zegarek zasilany energią z baterii powstał i trafił do sprzedaży dopiero w latach 70. Tymczasem mechaniczne czasomierze towarzyszą nam już od stuleci (Chińczycy zbudowali pierwszy zegar napędzany mechanicznie w VIII wieku!). Olbrzymia popularność, którą natychmiast zyskały mechanizmy kwarcowe, wynika przede wszystkim z ich niewielkiej ceny zakupu i eksploatacji, a także łatwości użytkowania.

Zegarki automatyczne

Zegarek mechaniczny, w tym bardziej nowoczesny zegarek automatyczny, czerpie energię do chodu z naciągniętej sprężyny, która podczas rozwijania się, napędza misternie skonstruowany mechanizm. Najważniejszymi elementami mechanizmu obok sprężyny są wychwyt i balans. W tradycyjnych modelach zegarków mechanicznych konieczne jest ręczne nakręcanie sprężyny.

Z kolei zegarki automatyczne wyposażone są w dodatkowe urządzenie, dzięki któremu mechanizm wykorzystuje ruch ręki do automatycznego naciągania sprężyny. Dzięki temu właściciel zegarka nie musi pamiętać o jego regularnym nakręcaniu – wyjaśnia ekspert sklepu Zegarki Japońskie. O tym, że zegarek wyposażony jest w mechanizm automatyczny najczęściej informuje napis umieszczony na jego tarczy.

Zegarki kwarcowe

Działanie zegarka kwarcowego opiera się na zupełnie innej technologii, a mianowicie, wykorzystuje baterię. Pochodząca z niej energia wprawia w drgania kryształ kwarcu (stąd nazwa), zaś specjalne systemy cyfrowe zliczają owe drgania i prezentują na tarczy lub cyferblacie w postaci aktualnego czasu. Rezonator kwarcowy umieszczony w takich zegarkach wytwarza sygnał o niebywale dokładnej częstotliwości co sprawia, że czas podawany jest bardziej precyzyjnie, niż w zegarkach mechanicznych – wyjaśnia specjalista z Zegarków Japońskich. Jako największą wadę tego typu mechanizmu wskazuje się konieczność wymiany baterii raz na rok lub raz na 2 lata. Jednak nawet mimo tego koszt serwisowania zegarków kwarcowych jest znacznie niższy niż naprawy zegarków mechanicznych.

Zegarki kwarcowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla ludzi szukających przede wszystkim praktycznego i niezawodnego urządzenia do odmierzania czasu, natomiast zegarki mechaniczne znajdują swoich amatorów głównie wśród prawdziwych pasjonatów, którzy w swoich czasomierzach pragną słyszeć duszę i cieszyć się ich niepowtarzalnym pięknem.