7 września 2017

Kategoria:
Moda

Zalety ręcznie wykonanej biżuterii

Potrzeba przyozdabiania ciała za pomocą dekoracyjnych przedmiotów towarzyszy ludziom we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej od zarania dziejów. Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że już nasi przodkowie sprzed 100 tysięcy lat wytwarzali biżuterię z muszli i innych atrakcyjnych wizualnie darów natury. Poszukiwanie piękna w codziennym życiu i urozmaicenie ubioru takimi dodatkami zdaje się więc być wrodzoną potrzebą człowieka.

Funkcje i znaczenie biżuterii

Elementy biżuterii nie muszą służyć jednak wyłącznie ozdobie – przekonuje nasza rozmówczyni z pracowni rękodzieła Sowikoj.

Niektóre z nich, jak np. broszki, pełnią również funkcje praktyczne, umożliwiając spięcie poszczególnych części garderoby. Ponadto wisiorki, zawieszki, pierścionki i kolczyki mogą pełnić rolę amuletów, wyjątkowych talizmanów, które przynoszą szczęście, bądź przywołują pozytywne myśli i wspomnienia.

Jeszcze 100 lat temu noszenie biżuterii miało za zadanie podkreślać wysoki status materialny właściciela. I faktycznie, kobieta przyozdobiona w wysadzane diamentami kolie i złote naszyjniki, często nosiła na sobie równowartość niejednej wsi czy folwarku. Współcześnie mało kto decyduje się na tak ostentacyjną biżuterię. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się ozdoby skromniejsze materiałowo, za to ciekawsze pod względem artystycznym.

Zalety ręcznie robionej biżuterii

Oryginalność i niepowtarzalność, to niewątpliwie największe zalety nowoczesnej biżuterii handmade. W przeciwieństwie od ozdób jubilerskich, sięgając po ofertę rękodzielnika, możemy być pewni, że bierzemy w posiadanie przedmiot jedyny w swoim rodzaju. Podczas tworzenia takiej biżuterii nie używa się pracujących seryjnie maszyn, a ponieważ wszystkie detale wykonywane są ręcznie, nie może być mowy o powtarzalności.

Rękodzielnicy, zajmujący się tworzeniem autorskiej biżuterii, swoją pracę traktują jak pasję. Właśnie dlatego każdy przedmiot, który wychodzi z takiej pracowni, promieniuje wyjątkową energią. Każda bransoletka, kolczyk, naszyjnik, czy inny element ręcznie wykonanej biżuterii to dzieło sztuki, stworzone przez natchnionego artystę.

Ten z kolei, tworząc swoje dzieło, kieruje się nie tylko dążeniem do uzyskania pięknej formy, ale także treści. Wybór konkretnych kamieni, sposób ich oprawy i wykończenia całości, zawsze niesie w sobie dodatkowy przekaz, nigdy nie jest neutralny. W zależności od kompozycji kolorów i rodzaju użytych materiałów, ręcznie robiona biżuteria może rozbudzać wyobraźnię i chęć przygody, roztaczać nastrój melancholii lub opowiadać całkowicie nową, ekscytującą i jedyną w swoim rodzaju historię.