5 listopada 2018

Kategoria:
Moda

Zalety odzieży używanej

Jeszcze jakiś czas temu sklepy z odzieżą używaną postrzegane były jako miejsca, w których biedni ludzie mogli zaopatrzyć się w znoszone i niezbyt dobrze się prezentujące ubrania. Ten wizerunek lumpeksów, zwanych też second handami, odszedł już jednak do lamusa. Dzisiaj spotkać w nich można zarówno studentkę czy emeryta, jak i całkiem zamożne osoby, a nawet gwiazdy z pierwszych stron gazet. Co o tym decyduje?

Na pewno nie można pominąć tak istotnego aspektu, jak niska cena – oraz jej stosunek do jakości kupowanych w lumpeksach ubrań. Odzież używana potrafi kosztować od kilku do nawet kilkunastu razy mniej niż nowe ciuchy w galeriach handlowych, przy czym niektóre elementy garderoby potrafią się odznaczać znacznie wyższą jakością.

Nowe i jak nowe

Najlepszym zresztą potwierdzeniem tej jakości jest fakt, że ubranie wygląda świetnie, mimo iż było już kiedyś noszone i prane. Poza tym w second handach nierzadko trafić można na ciuchy z metką – końcówki kolekcji, niesprzedane modele w nietypowych rozmiarach, ubrania z niewielką skazą czy też takie, które zostały kupione, ale których nigdy nie założono. Po kilku sezonach wiszenia w szafie trafiły zaś do hurtowni odzieży używanej.

Dbałość o jakość

Zdarzają się co prawda sklepy, w których odzież ta nosi wyraźne ślady zużycia (jest poplamiona, zmechacona, nieprzyjemnie pachnie), obecnie jednak aby być konkurencyjnym na rynku, coraz mniej lumpeksów może sobie pozwolić na podobne traktowanie klientów. Zaopatrują się więc w towar w hurtowniach takich jak choćby działająca od 1994 roku Darja, pozyskująca ubrania o stałej, dobrej jakości i przechowująca je w odpowiednich warunkach.

W poszanowaniu etyki i środowiska

Bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o tym, że wiele osób ubiera się w second handach, jest także rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów. Przemysł odzieżowy to druga po sektorze paliwowym branża tak niekorzystnie odbijająca się na środowisku naturalnym! Dając ubraniom niejako drugie życie poprzez zakup ich w lumpeksie, nie przyczyniamy się więc do dalszego obciążania naszej planety – ani do wyzysku taniej siły roboczej w krajach trzeciego świata, gdzie produkowana jest większość ubrań z sieciówek.

W poszukiwaniu oryginału

Na koniec warto wspomnieć też o tak istotnym aspekcie, jak możliwość nabycia w sklepie z odzieżą używaną oryginalnych markowych ubrań, które są nie tylko drogie, ale często wręcz w Polsce niedostępne. Wiele osób ceni sobie ponadto fakt, że w lumpeksie znaleźć da się unikatowe ciuchy pozwalające zyskać pewność, że nikt inny nie będzie ubrany podobnie np. na imprezie.