futra naturalne zwierzeta odziez futrzana
20 października 2020

Kategoria:
Moda

Z jakich zwierząt powstają futra?

Hodowle zwierząt od wielu lat dostarczały ludziom niezbędnych surowców w różnych obszarach życia. Są one wykorzystywane między innymi do produkcji futer. Ta część garderoby uznawana jest za luksusową, głównie ze względu na stosunkowo wysoki koszt. Sprawdź, jakie zwierzęta najczęściej wykorzystywane są w hodowli, z której powstają futra i jakie czynniki są w tym zakresie brane pod uwagę, aby otrzymać jak najlepszy produkt.

 

Jakość — najważniejszy aspekt podczas hodowli zwierząt na futra

 

Futrzarstwo korzysta głównie z hodowli zwierząt w celach pozyskiwania futra. W niektórych krajach możliwe jest jednak także polowanie na zwierzęta. Najważniejsza w tym przypadku jest sama jakość pozyskanych skór. Jest ona oceniana ze względu na:

  • gatunek zwierzęcia, z jakiego ją pozyskano,
  • pochodzenie,
  • sposób zdjęcia,
  • wielkość.

 

Z jakich zwierząt najczęściej pozyskuje się skóry?

 

W zależności od zapotrzebowania na surowce występują różne hodowle, z których pozyskana skóra wykorzystywana jest do produkcji futer. Od tego czynnika zależy także, jak dużo zwierząt znajduje się w każdej z nich.

 

Do pozyskiwania luksusowych skór wykorzystuje się lisa srebrzystego, który określany jest również mianem lisa srebrnego. Kolor jego futra jest wynikiem innego zabarwienia skóry, niż w przypadku standardowej odmiany. Wynika to z faktu większej zawartości melaniny. Przypadłość tego typu określana jest mianem melanizmu, a dotyczy powszechnie występujących na terenie kraju lisów rudych. W naturalnych warunkach lisy srebrzyste są niezwykle trudne do spotkania, wynika to z faktu ich mieszania się z pospolitą odmianą tego gatunku. Skóra pozyskiwana z tego zwierzęcia jest uznawana za jedną z najcenniejszych oraz najszlachetniejszych. Jeżeli nawet futro zostanie poddane farbowaniu, jego wartość nie maleje.

 

Równie często do produkcji futer wykorzystywana jest skóra z lisów polarnych. Włosy tego zwierzęcia są niezwykle długie, dochodzą nawet do 6 centymetrów. Dzięki temu wykonane ubrania zimowe z jego skóry zapewniają niezwykle komfortową ochronę przed mrozami

— zauważa specjalista z Pracowni Glare Furs.

 

Mniejsze ssaki, których hodowla jest ważna dla przemysłu futrzarskiego

 

Hodowla zwierząt ze względu na ich skórę dotyczy również mniejszych ssaków. Popularne są przede wszystkim króliki. Najczęściej spotykanym gatunkiem w tym przypadku są króliki angorskie posiadające długi włos. Pozyskiwana z nich skóra najczęściej wykorzystywana jest do produkcji czapek oraz swetrów.

 

Innym małym ssakiem, hodowanym dla futer są norki. Warto jednak pamiętać, że norka europejska jest gatunkiem chronionym w Polsce, dlatego zazwyczaj przy produkcji elementów odzieży wykorzystywana jest norka amerykańska. Futro tego małego ssaka uznawane jest za jedno z najcenniejszych. Włosie, jakie pokrywa skórę ma maksymalnie do 20 milimetrów i złożone jest z dwóch warstw. Dzięki temu ubrania cechują się bardzo dobrą odpornością na niskie temperatury.

 

W Polsce najczęściej spotykanymi zwierzętami w hodowlach dla skór są:

  • lisy polarne i rude,
  • jenoty,
  • nutrie,
  • szynszyle,
  • króliki.

 

W innych krajach hoduje się między innymi karakuły. Wiele zależy od przepisów prawnych, jakie przyjmuje dane państwo. W części z nich branża futrzarska jest zakazana, pomimo że jest to bardzo dochodowy biznes.