28 stycznia 2019

Kategoria:
Moda

Z jakich materiałów wykonuje się zasłony

Zasłony pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim zapewniają intymność, chroniąc nasze okna przed wzrokiem przechodniów oraz wścibskich sąsiadów. Dzięki nim możemy również kontrolować ilość wpadających do pomieszczeń promieni słonecznych. Wreszcie – zasłony występują także w roli ozdoby naszych domów i mieszkań. Z naszego artykułu dowiesz się, z jakich materiałów one powstają.

Tkaniny na zasłony

Materiałów, z których szyje się obecnie zasłony jest wiele. Pośród nich popularnością cieszą się tkaniny bawełniane i lniane, od kilku lat jednak systematycznie rośnie też popularność coraz lepszej jakości tkanin poliestrowych. Poprosiliśmy naszego rozmówcę – eksperta z firmy Polontex, producenta materiałów na zasłony, aby przybliżył nam pokrótce charakterystykę najpopularniejszych tkanin:

Dziś powszechnie wykorzystywanymi do szycia zasłon tkaninami są materiały powstające w 100% z włókien poliestrowych lub ich domieszek. Popularność tych tkanin rośnie ze względu na jakość przędz, z których są wykonywane, możliwości projektowe, jakie dają a także niezwykłą praktyczność zasłon z nich wykonywanych. Tkaniny z włókien poliestrowych, odpowiednio obrobione w zależności od potrzeb mogą być sztywne lub miękkie, posiadać właściwości, które chronią je przed kurczeniem, mogą być gęste lub mieć lżejszy splot, gładkie, a także we wzory. I co ważne są szalenie praktyczne w użytkowaniu, łatwo się piorą i prasują. Są jednak zwolennicy tkanin naturalnych, bawełny, lnu oni zapewne chętnie wybiorą elegancki aksamit bawełniany czy jedwabna taftę – tkaniny niezwykle szlachetne.

Jak widać możliwości jest wiele, a my opisaliśmy tutaj zaledwie te tkaniny, które są najczęściej wykorzystywane do szycia zasłon.

Jak wybierać tkaniny na zasłony?

Rodzaj tkaniny na zasłony należy wybierać, kierując się naszymi oczekiwaniami wobec roli zasłon w danym pomieszczeniu. Jeśli np. chcemy, aby nasze zasłony spełniały swoje główne funkcje, tkanina do ich uszycia musi wyróżniać się odpowiednią grubością – aby zapewniać prywatność i kontrolować promienie słoneczne oraz wyglądać estetycznie – aby stanowić efektowną dekorację. W tej kwestii do głosu dochodzą już nasze osobiste gusta. Warto jedynie pamiętać o tym, iż dopasowane do stylu wnętrza zasłony stanowią idealne uzupełnienie jego wystroju.

O czym warto pamiętać kupując materiał na zasłony?

Kupując materiał na zasłony należy kierować się zasadą, że każda pojedyncza zasłona musi mieć szerokość całego okna. Dlaczego? Otóż zasłony o tej szerokości po zsunięciu, wyglądają najkorzystniej i pięknie się układają.

Kolejną rzeczą, o której warto wiedzieć, to fakt, iż każda tkanina przed uszyciem zasłon powinna zostać poddana procesowi stabilizacji termicznej. Co to oznacza w praktyce?

– Bez stabilizacji termicznej tkaniny w procesie produkcyjnym, czyli przepuszczeniu jej kilka razy przez „gorący magiel” to gwarantuje, że tkanina nie będzie się kurczyć w użytkowaniu, w czasie prania i prasowania – mówi ekspert z firmy Polontex.

Jeśli więc materiał, który kupiliśmy nie został poddany temu procesowi, wówczas powinniśmy nabyć materiał z zapasem – w przybliżeniu około 10-15% więcej tkaniny niż wskazują na to nasze pomiary.

Na koniec warto pamiętać, aby podwinięcia naszych zasłon mierzyły od 10 do 15 cm u góry i od minimum 5  u dołu.