Naszywki na ubrania
15 grudnia 2020

Kategoria:
Moda

Z jakich materiałów produkuje się naszywki na odzież?

Naszywki na odzież to świetny nośnik reklamowy, który może być wykorzystywany w promocji przedsiębiorstw, instytucji publicznych czy też wszelkiego rodzaju akcji społecznych. Ich dużą zaletą jest przede wszystkim to, że mogą być umieszczane na dowolnym elemencie odzieży, a nawet obuwia. Wykonywane są one w różnorodnych kształtach i kolorach wedle indywidualnych potrzeb. Z jakich materiałów wykonuje się więc najczęściej naszywki reklamowe na ubrania?

Najpopularniejsze materiały, z jakich wykonywane są naszywki

Naszywki to elementy, które coraz częściej spotykane są w przestrzeni publicznej. Zdobią one ubrania członków różnorodnych klubów sportowych, funkcjonariuszy państwowych, a także pasjonatów danej dziedziny. Wykonywane mogą być one w zależności od potrzeb z różnych materiałów, z czego trzy najpopularniejsze z nich postanowiliśmy opisać.

Skóra 

Pierwszym z nich jest skóra. Naszywki na odzież wykonywane z tego materiału powstają najczęściej poprzez wypalanie laserowe emblematów, napisów lub znaków firmowych na powierzchni skórzanego elementu. Cechuje je przede wszystkim elegancki wygląd. Ich wadą jest jednak to, że mogą łatwo ulegać zniszczeniom w trakcie prania ubrań, do których zostaną zamocowane.

Tworzywa skóropodobne

Nazwy zwyczajowe tego typu tworzyw to: „sztuczna skóra”, „ekoskóra” , „skaj” czy „derma”. Naszywki z tych materiałów są drukowane techniką sitodruku według dowolnych kolorów, tłoczone i wykrawane w dowolnych kształtach. Takie naszywki są zwykle potem naszywane na wyroby, do których są przeznaczone jak np. odzież, obuwie, torby, czapki itp.

Haft 

Kolejną niezwykle popularną metodą tworzenia naszywek jest haft komputerowy. W tym przypadku wykorzystywane są projekty graficzne, które następnie za pomocą specjalnych maszyn przenoszone są na materiał. Metoda posiada jednak wiele ograniczeń, przede wszystkim zalecana jest w przypadku wykonywania naszywek na miękkich materiałach, dodatkowo ogranicza się do zastosowania maksymalnie 16 kolorów, a litery znajdujące się na naszywce muszą mieć odpowiednią grubość oraz wysokość.

Tworzywo PCV 

Nowoczesną metodą produkcji naszywek na ubrania jest natomiast wykorzystywanie w tym celu miękkiego tworzywa PVC. W tym przypadku naszywki powstają za pomocą techniki mikrowtrysku i mogą być wykonywane w niemal każdym kolorze, bez ograniczeń ich ilości na jednym elemencie. Co najważniejsze naszywki z PVC cechują się także możliwością uzyskania trójwymiarowych kształtów i elementów, które uatrakcyjniają wygląd elementu na ubraniach.

Który z materiałów jest najlepszy? 

Chcąc dowiedzieć się, który z materiałów jest najlepszy do wykonania naszywek zapytaliśmy o zadnia specjalistę z firmy Imar – producenta naszywek z Dolnośląskiego.

Wśród wielu dostępnych na rynku materiałów, z jakich wykonywane są naszywki na ubrania, najbardziej uniwersalnym wydaje się elastomer, czyli miękkie tworzywo PVC. Wykonane z niego naszywki są odporne na spieranie, działanie czynników mechanicznych oraz umożliwiają ich zamocowanie na niemal dowolnym elemencie. Dzięki temu mogą one zdobić nie tylko ubrania, ale także plecaki, obuwie czy czapki. Dodatkowo elastomer pozwala także na zabarwienie go w dowolny sposób w tym także w jaskrawych, a nawet fluorescencyjnych kolorach. 

Podsumowując, naszywki na ubrania mogą być wykonywane z wielu materiałów, a ich wybór zależy przede wszystkim od tego, gdzie i w jakim celu mają być stosowane.