Okrycie komunijne
11 grudnia 2021

Kategoria:
Moda

Z jakich elementów składa się okrycie komunijne?

Pierwsza komunia święta wiąże się nie tylko z duchową refleksją, ale też z odpowiednim przystrojeniem dzieci. Ubiór pociech zostanie uwieczniony na zdjęciach i w pamięci, dlatego warto poświęcić mu nieco uwagi. Okrycie komunijne to najczęściej tzw. alby, sukienki komunijne lub komże. Wierzchnim okryciem będą sweterki na komunię. Czym charakteryzuje się każde z tych strojów? Z czego składają się ładne i estetyczne okrycia komunijne?

Cechy alby komunijnej

Alba to biały liturgiczny strój, który sięga do kostek. Komżą określamy skróconą wersję alby (sięgającą do kolan). Rodzice najczęściej wybierają dla swoich pociech alby (w formie sukienki dla dziewczynek). W związku z tym, że stroje pierwszokomunijne to okrycia komunijne, które nie będą zakładane tylko jeden raz (należy je nosić także podczas tzw. „białego tygodnia”, czerwcowej procesji Bożego Ciała i rocznicy pierwszej komunii), muszą być odpowiedniej długości i z właściwego materiału. Należy zwrócić uwagę nie tylko na wysoką jakość tworzywa, ale też jego właściwości (możliwość oddychania, szybkość wyschnięcia, łatwość prasowania).

Alby komunijne wykonuje się zatem najczęściej z naturalnych tkanin (wełny i bawełny), żorżety, atłasu, streczu lub mieszanki kaszmiro-streczu.

Alby komunijne dla dziewczynek

Jeszcze kilka lat temu rodzice nieraz decydowali się na alby w formie sukienek komunijnych, wyróżniających się oryginalnymi wzorami, koronkami i falbanami. Teraz stawia się raczej na proste rozwiązania. Alby dla dziewczynek są proste, taliowane i rozszerzają się ku dołowi. Wyglądają bardzo elegancko. Jeżeli rodzice decydują się na opcję z lekko prześwitującego materiału, muszą dodatkowo zainwestować w halkę, np. z tiulu lub elanobawełny.

Jak ubrać chłopca na komunię?

Chłopcy są zazwyczaj znacznie bardziej ruchliwi od dziewczynek i statystycznie częściej brudzą stroje komunijne. Prosta szata (jako okrycie komunijne) do kostek z kapturem i kołnierzem może się łatwo zabrudzić. Alternatywą będą praktyczne i krótkie komże. W zależności od kształtu dekoltu mogą być one różnie określane. Komża rzymska ma dekolt w kształcie kwadratu.

Dodatki komunijne

Do alby, komży i sukienek komunijnych warto dobrać odpowiednie dodatki, np. żakiecik, sweterek, bolerko lub pelerynkę. Można je zakupić w specjalistycznych hurtowniach, zajmujących się produkcją ubrań okazjonalnych. Firma P.P.H.U. „Joanna” specjalizuje się w produkcji i sprzedaży odzieży dla każdego przedziału wiekowego. Do popularnych wyrobów należą nie tylko ubrania codzienne i okazjonalne (na komunię, chrzest), ale też wysokiej jakości mundurki szkolne.