buty-martens
18 maja 2018

Kategoria:
Moda

Z czego wynika niesłabnąca popularność butów Martens?

Martensów nie trzeba nikomu przedstawiać – te niezwykłe buty są ponadczasowym symbolem stylu. Wiele trendów pojawia się i znika, zapętlając w swoiste cykle, ale martensy są modne cały czas – stanowią klasykę, do której zawsze możemy powrócić i która zawsze będzie mile widziana, niezależnie od okoliczności. Mimo ponad siedemdziesięciu lat rynkowej obecności, buty Martens cieszą się niesłabnącą popularnością wśród wszystkich grup społecznych. Przyjrzeliśmy się powodom takiego stanu rzeczy.

Sekret martensów – historia wynalazku

Wiele wynalazków, bez których obecnie nie wyobrażamy sobie życia, wzięło swój początek w historii, która mogłaby przydarzyć się każdemu. W 1945 roku lekarz niemieckiej armii Klaus Martens doznał kontuzji podczas jazdy na nartach. Ze względu na opuchliznę noszenie klasycznych butów wojskowych było dlań niemożliwe. Zaczął zatem zastanawiać się nad rozwiązaniem swojego problemu – zmodyfikował buty tak, by były wygodniejsze. Znane doktorowi Martensowi wojskowe buty zostały skrojone z miękkiej skóry. Podeszwa butów została wykonana z gumy pozyskanej z odpadów z opon samolotów Luftwaffe. Miękka skóra i mocne podbicie zaowocowały utworzeniem obuwia jedynego w swoim rodzaju – wygodnego i zabezpieczającego stopę przed wstrząsami. Dalsze udoskonalanie pomysłu doprowadziło Martensa do otworzenia pierwszej, małej produkcji w 1947 roku. Obecnie buty te dostępne są na całym świecie, a ich wiodącym dystrybutorem w Polsce jest firma Steel. P. Eboots.

Martensy – nie tylko dla buntowników

Martensy od samego początku kupowali w zasadzie wszyscy. Z początku ponad 80% klientów decydujących się na ich zakup stanowiły kobiety po 40. roku życia. Swoją popularność buty doktora Martensa zawdzięczają przede wszystkim swojej uniwersalności i wygodzie. Do końca lat 50. wszystkie martensy były czarne i nie wyróżniały się swoim wyglądem. Wtedy brytyjska firma, która kupiła prawa do ich produkowania, wypuściła na rynek linię z charakterystycznym żółtym obszyciem wokół podeszwy. Ustanowiła też oficjalną nazwę butów – „Dr. Martens”. Najpopularniejszy model martensów powstał 1 kwietnia 1960 roku, z czego wywodzi się jego nazwa: 1460. To właśnie kultowe 1460-tki zawojowały sceny na całych Wyspach Brytyjskich, gdyż noszone były chętnie przez muzyków wielu zespołów ceniących sobie ich dobrą amortyzację w trakcie energicznego tańca i podrygów w czasie występów. Buty Martens szybko rozpowszechniły się wśród różnych subkultur muzycznych, co zaowocowało utworzeniem wielu nowych modeli, z których możemy obecnie bez przeszkód wybierać.