umundurowanie wyjsciowe strazaka mundur
27 grudnia 2020

Kategoria:
Moda

Z czego składa się umundurowanie wyjściowe strażaka OSP?

Nietrudno rozpoznać umundurowanie strażaka – jest ono bardzo charakterystyczne. Większość osób jednak kojarzy przedstawicieli tego zawodu jedynie ze strojem przeznaczonym do akcji pożarniczych. Nie wszyscy wiedzą natomiast jak wygląda wyjściowe umundurowanie strażaka i z czego się składa. A wymagane elementy tego stroju są sprecyzowane. Co zatem kryje się pod terminem „wyjściowe umundurowanie”?

Kiedy zakłada się mundur wyjściowy?

Odpowiednie umundurowanie obowiązuje przedstawicieli Państwowej, ale też Ochotniczej Straży Pożarnej. Mundur wyjściowy, jak sugeruje nazwa, zakłada się na szczególne okazje, konkretnie w sytuacjach, kiedy dany strażak występuje jako przedstawiciel OSP. Przykładem takich okazji są imprezy czy oficjalne spotkania lub narady. Strój wyjściowy obowiązuje również w sytuacjach uczestniczenia w zebraniach OSP albo ZOSP RP.

Umundurowanie wyjściowe – z jakich elementów się składa?

Skład umundurowania wyjściowego jest dokładnie określony. Pierwszym z jego elementów jest mundur w ciemnogranatowym kolorze. W wersji męskiej nosi się go ze spodniami, a w wersji damskiej ze spódnicą. Kolejnym elementem jest biała koszula, która może mieć długi lub krótki rękaw. W skład umundurowania może wchodzić też kurtka strażacka z ewentualną podpinką. Obuwie musi mieć kolor czarny.

– Uzupełnieniem do ubioru wyjściowego mogą być czarne skarpety dla mężczyzn i beżowe rajstopy dla kobiet. Czasem strażacy zakładają czarne krawaty. Dopuszczalne jest również haftowane logo OSP lub PSP

– dodaje pracownik firmy SPRZĘT-POŻ. Ostatnią częścią stroju wyjściowego jest nakrycie głowy. W przypadku mężczyzn jest to czapka rogatywka, kobiety noszą dżokejkę. W obu wersjach nakrycie głowy ma kolor granatowy. Do mundurów można nosić też różnego rodzaju akcesoria, takie jak pagody do koszuli, baretki czy sznury.

Gdzie kupić strażackie umundurowanie wyjściowe?

Elementy różnego rodzaju mundurów strażackich są dostępne w specjalistycznych sklepach zajmujących się głównie umundurowaniem. Niektóre firmy prowadzą swoją działalność również w Internecie. Kupowanie się w sklepach online jest wygodne, bo można skompletować cały strój, nie wychodząc z domu. Wybieranie poszczególnych elementów jest często czasochłonne, a w sklepie internetowym można łatwo znaleźć cały przegląd akcesoriów i zapoznać się ze specyfiką produktów. Dla strażaków działających w Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej umundurowanie wyjściowe jest bardzo istotne i potrzebne w różnych sytuacjach. Nie warto zatem zwlekać ze skompletowaniem odpowiedniego stroju.