Kurtka dla motocyklisty
17 maja 2020

Kategoria:
Moda

Wybór kurtki na motocykl. Na co zwrócić uwagę?

Kurtka jest dla każdego motocyklisty jednym z kluczowych elementów odzieży. Dobrze dobrana, podobnie jak kask, staje się atrybutem zapewniającym większe bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Oprócz tego stanowi także element wyróżniający i charakterystyczny dla osób poruszających się tym środkiem transportu. Podpowiadamy, jaka powinna być kurtka na motocykl i dlaczego odgrywa tak ważną rolę.

Ochrona przed urazami 

Motocykle oprócz pełnienia funkcji transportu stanowią także dla wielu osób ryzykowne hobby i styl życia. W związku z tym należy postarać się, aby każda jazda na motocyklu była jak najbardziej bezpieczna. Pomaga w tym nie tylko dobranie odpowiedniej prędkości do warunków na drodze, założenie kasku, ale także ubranie odpowiedniej odzieży wierzchniej. W ofercie można znaleźć zarówno kurtki skórzane, jak i tekstylne. Należy jednak zwrócić uwagę, aby kurtki na motocykl miały w sobie odpowiednie ochraniacze.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący producenta skórzanej odzieży motocyklowej Tarbor: W kurtkach skórzanych ochraniacze są wszyte na stałe. Z kolei w modelach tekstylnych można je wyjmować. Wśród najważniejszych części ciała, które powinny być chronione przez ochraniacze zawarte w kurtce, znajdują się: kręgosłup, łokcie oraz barki.

Kurtki ze skóry mają większą trwałość i odporność na ścieralność. Droższe egzemplarze, podobnie jak kurtki wykonane z tekstyliów, zapewniają motocykliście większy komfort, dzięki wewnętrznej warstwie chroniącej przed wilgocią i odprowadzającej nadmierną ilość pary wodnej.

Dopasowanie kurtki do ciała

Ważnym elementem każdej kurtki na motocykl jest jej dopasowanie do ciała oraz ciasne skrojenie rękawów. Takie zwężenie występuje szczególnie w modelach skórzanych. Jego zastosowanie sprawia, że kurtki na motocykl nie hamują ruchu, a co za tym idzie, nie trzepoczą na wietrze.

Wybierając kurtkę, która ma posłużyć także chłodną jesienią i na początku wiosny warto zwrócić uwagę, że kurtki z tekstyliów są nieco lżejsze niż skóra, a oprócz tego lepiej chronią kierowcę przed zimnem, gdy na zewnątrz panują niższe temperatury lub wieje mocny wiatr.

Ciekawym elementem, który wyróżnia kurtki stworzone specjalnie dla motocyklistów są także kieszenie. Kierowca jest w stanie sięgnąć do nich zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Dzięki temu, mimo dopasowanej kurtki jest w stanie schować do zapinanej kieszeni potrzebne dokumenty, telefon oraz portfel bez zsiadania z jednośladu lub wożenia ze sobą dodatkowych toreb i saszetek.