wytwornica pary
6 marca 2018

Kategoria:
Moda

Właściwości i zastosowanie wytwornic pary

Wytwornicami pary nazywamy wymienniki ciepła, których zadaniem jest jak najszybsze wytworzenie pary. Pozwalają uzyskać duże ilości pary zarówno w strumieniu stałym, jak i zmiennym. Wytwornice pary są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Korzysta z nich się między innymi w przemyśle: chemicznym, budowlanym, drzewnym, a także w przemyśle tekstylnym (są powszechnie używane w szwalniach).

Wytwornice pary w szwalniach to przeważnie urządzenia w formie jednostanowiskowej z żelazkiem przemysłowym pozwalającym na szybkie prasowanie z mocnym uderzeniem pary. W ofercie producentów znajdziemy również bardziej wydajne urządzenia, które mogą równocześnie obsługiwać kilka stanowisk szwalniczych, dzięki podłączeniu do kilku żelazek.

Poszczególne modele wytwornic pary różnią się od siebie pod względem parametrów roboczych, a w szczególności – pojemnością zastosowanych pojemników, mocą grzałki wytwornicy, a także ciśnieniem roboczym urządzenia.

Jak zbudowana jest wytwornica pary?

Typowa wytwornica pary to konstrukcja wodnorurowa, w której woda przepływa przez długą wężownicę i jest omywana przez gorące spaliny. Wężownica pełni tu równoczesną rolę podgrzewacza wody, parownika, a czasem i przegrzewacza. Po odpowiednim przygotowaniu wody (doprowadzenie jej do wrzenia i temperatury nasycenia wymaganego ciśnienia), w postaci pary jest ona odprowadzana do przewodów parowych.

Wytwornice to urządzenia działające bardzo wydajnie, ponieważ od stanu zimnego wystarczy zaledwie kilka minut do wytworzenia pary wodnej.

Jak dodaje pracownik OMB GROUP – Dla poprawy bezpieczeństwa, w wytwornicach montowany jest specjalny system zabezpieczeń ciśnieniowy i termiczny. Nowoczesne modele posiadają również własne pompy, które rozwiązują problem niewielkiej pojemności zbiorników na wodę, zwiększając komfort oraz wydajność pracy wytwornicy.

Jeżeli zamierzamy zaopatrzyć się w wytwornicę do szwalni powinniśmy pamiętać, aby korzystać z urządzeń renomowanych producentów. Ponieważ sprzęt ten jest dość często użytkowany i słabe „marketowe” urządzenia na pewno długo nie wytrzymają takiego obciążenia. Jeśli szukamy dobrego producenta, jednym z godnych polecenia jest firma Comel, która specjalizuje się w produkcji wytwornic pary już od wielu lat.

Pracując z wytwornicą, pamiętajmy też aby zadbać o jakość dostarczanej do niej wody, by rurki wężownicy nie zarastały kamieniem, który zwiększa opory przepływu, zmniejsza wydajność wytwornicy i prędzej czy później musi doprowadzić do awarii urządzenia.