welon
9 września 2019

Kategoria:
Moda

Welon – ważny element ślubnej kreacji

Przyszłe panny młode zazwyczaj nie wyobrażają sobie ślubnej stylizacji bez welonu. Choć czasem zastępuje się go innymi nakryciami głowy, to wciąż jest on najczęściej wybierany. Są różne modele welonów, które można dopasować do każdej sukni ślubnej. Ale jak wybrać najlepszy? Jaka powinna być jego długość, styl oraz materiał wykonania? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Skąd wziął się welon ślubny?

Tradycja welonów sięga już początkowych wieków naszej ery. Ale powody zakładania ich do sukni ślubnych są już inne. Kiedyś, zależnie od kultury, welon zakładano, aby uchronić pannę młodą przed demonami lub ukryć ją przed wzrokiem przyszłego męża. Istniały też różne przesądy związane z tym obyczajem. Dzisiaj zakładanie welonu wynika głównie
z przywiązania do tradycji albo po prostu upodobania panny młodej.

Jaka powinna być długość welonu ślubnego?

Welony występują w wielu długościach. Krótkie (ok. 50cm) pasują do długich lub średnio długich sukni. Dobrze będą się prezentowały również w przypadku, gdy panna młoda ma krótkie włosy. Welony średniej długości (60-70cm) są najbardziej uniwersalne i pasują do większości sukien ślubnych. Długie modele (90-100cm) również sprawdzają się przy wielu fasonach. Bardzo długie welony sięgają aż do podłogi, optycznie wydłużają one sylwetkę. Bardzo ciekawą opcją jest model „katedralny” lub hiszpański. Ten pierwszy jest najdłuższy ze wszystkich i świetnie współgra z ozdobnymi sukniami z trenem. Natomiast welony drugiego rodzaju charakteryzują się tym, że upina się je wysoko oraz mają nietypowe zdobienia.

Jak wybrać styl welonu?

Najważniejszym kryterium wyboru welonu jest to, czy pasuje on do sukni ślubnej. W jakim stylu ma być kreacja? Do współczesnych sukien ślubnych często wybiera się asymetryczne modele. Ale jeśli kreacja przypomina te z dawnych lat, może warto postawić na tradycyjny welon.

Te elementy stylizacji ślubnych szyje się z szyfonu, tiulu lub koronki. Welony różnią się też zdobieniami – czasem stanowi je gładka tkanina, innym razem dodaje się do nich ozdoby. Mogą występować w różnych odcieniach. Najlepiej przymierzyć welon razem z suknią ślubną – wtedy panna młoda będzie w stanie ocenić, czy te dwa elementy dobrze się ze sobą komponują. Trzeba pamiętać o jednym – welon to dodatek, nie powinien on zatem dominować nad suknią ślubną.

Jak dobrać welon do sylwetki?

Wybór welonu ślubnego może stanowić nie lada wyzwanie. Czasem przyszłej pannie młodej trudno samej podjąć decyzję. Wtedy warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradczyń pracujących w salonach ślubnych. Przykładowo, w Centrum Mody Ślubnej na klientki czekają profesjonalne konsultantki, którą pomogą wybrać idealną suknię ślubną spośród bardzo wielu opcji.

Jest kilka zasad, którymi warto się kierować przy wyborze welonu. Po pierwsze, panny młode niskiego lub średniego wzrostu najlepiej będą prezentowały się w krótszych modelach. Natomiast welony długie wysmuklają sylwetkę. Welon nie powinien kończyć się w miejscu, którego panna młoda nie chce eksponować, np. na linii bioder lub ramion.