29 kwietnia 2020

Kategoria:
Moda

W czym tkwi sekret popularność ceramiki z Bolesławca?

W dobie szybkiej mody i masowej produkcji na nowo odkrywamy wyjątkowość produktów wytwarzanych ręcznie. Ceramika z Bolesławca podbija świat – jej wyroby pojawiają się na stołach na całym świecie. Charakterystyczne wzory cieszą się popularnością w Stanach Zjednoczonych i Japonii, powoli wchodząc na rynki Bliskiego Wschodu, a nawet Australii. W czym tkwi sekret jej popularności?

Nic dziwnego, że wyjątkowa ceramika powstaje akurat w Bolesławcu. Początki produkcji wyrobów ceramicznych na tych terenach sięgają wczesnego średniowiecza. Pierwsze historycznie potwierdzone wzmianki datuje się na XIV wiek. Najwcześniejsze znaleziska archeologiczne pochodzą z XV wieku. Właśnie dlatego współcześni rzemieślnicy kontynuują tu wielowiekową tradycję – jest to bowiem prawdziwy raj dla ceramików.

Hand made – produkty wykonywane z sercem

Każdego dnia bombardowani jesteśmy reklamami produktów wytwarzanych na masową skalę. Często o słabej jakości i powtarzalnych wzorach. W telewizji, internecie, na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo produktów bez duszy. Na ich tle zdecydowanie wyróżniają się produkty wykonane ręcznie, z dbałością o detale. Tradycyjne metody produkcji, oryginalne i niezmienne od lat wzornictwo, nie podążające za modą. Ceramika z Bolesławca jest ponadczasowa – i zapewne w tym tkwi jej wielki sukces.

Dodatkowo, jak w przypadku wszystkich produktów hand made, nie znajdziemy dwóch identycznych egzemplarzy. Choć wzory wykonywane są za pomocą jednakowych stempelków to ich ułożenie i wykonanie za każdym razem będą minimalnie inne. Ręka rzemieślnika nie jest bowiem maszyną, która tworzy identyczne i powtarzalne schematy na tysiącu produktów na minutę. Stworzenie produktu ręcznie wymaga czasu – i włożenia w produkt końcowy serca. W ten sposób powstają przedmioty w duszą, wyjątkowe i niepowtarzalne. Nawet, jeśli wydaje się, że wszystkie wyglądają tak samo, będą różniły je niewidoczne na pierwszy rzut oka detale. I godło rzemieślnika, który umieszczone zostaje na spodzie naczynia. W ten sposób ceramiczny kubek, misa lub talerz nie są jednym z tysięcy masowej produkcji. Ktoś zrobił go specjalnie dla nas – tworząc ręcznie robioną ceramikę pierwszej kategorii.

Tradycyjny wzór z historią

Choć coraz częściej w bolesławieckiej ceramice pojawiają się nowe formy, tworzone wespół z współczesnymi artystami, najbardziej charakterystyczne są tradycyjne niebieskie wzory stempelkowe, których historia sięga XIX wieku. Zastosowanie masy kamionkowej, która wypalała się na biało zapoczątkowało nowy okres w dziejach ceramiki z Bolesławca. Na białym tle zaczęto tworzyć wzory za pomocą stempelka, uzupełniając co bardziej skomplikowane dekoracje pędzelkiem. Początkowo w doskonale znanym kolorze niebieskim, z czasem uzupełniając go o dodatkowe kolory: zielony, pomarańczowy.

Czerpanie z tradycyjny i niezmienny, niebieski wzór, który nie zmienia się nawet pod wpływem mody to kolejny aspekt, dzięki któremu wyroby z Bolesławca cieszą się niesłabnącą popularnością. Tradycyjne produkty z Bolesławca wyróżniają się na tle masowej konkurencji. Wierność tradycji przyniosła wymierne korzyści, a ceramika w niebieskie wzory zdobyła taką popularność, że zaczęto ją nawet kopiować. Jednak Bolesławiec jest tylko jeden – a o oryginalności produktu świadczy umieszczany na spodzie każdego naczynia stempel z godłem zakładu. To również element tradycji, zapoczątkowanej przez ceramików na początku XX wieku. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, kto namalował wzór na naszym kubku czy talerzu, a także, czy produkt rzeczywiście pochodzi spod ręki bolesławieckiego rzemieślnika. Oryginalne produkty znajdziemy między innymi w ofercie sklepu Raczyński w miejscowości Czerna, dystrybutora wyjątkowej ceramiki bolesławieckiej od niemal 30 lat.

Design i wytrzymałość

Ceramika z Bolesławca to nie tylko wyjątkowe wzornictwo i tradycyjne rzemiosło. To również trwałość, która jest ostatnim czynnikiem wpływającym na jej popularność. Produkty z Bolesławca są nie tylko piękne, ale również praktyczne – nie zniszczą się podczas codziennego użytkowania, a nawet podczas mycia w zmywarce. Stąd nie musi to być jedynie zastawa na wyjątkowe okazje. Z pięknych przedmiotów możemy cieszyć się na co dzień, nie martwiąc się o ich zniszczenie. Sekret wyjątkowej trwałości tkwi w tradycyjnych metodach wytwarzania. Ceramika od wieków była bowiem przede wszystkim produktem codziennego użytku – wyjątkowe wzory były jedynie dodatkiem, który zwiększały jej atrakcyjność i wyróżniały na tle konkurencji.

W jaki sposób zwiększa się trwałość wzorów bolesławieckiej ceramiki? Tworzy się je po wypaleniu produktu w piecu, a następnie pokrywa specjalnym szkliwem, które również utwardza się metodą wypalania. W ten sposób powstają termoodporne naczynia – piękne, a jednocześnie w pełni funkcjonalne, nadające się do podawania oraz przechowywania potraw.

Ręczna produkcja, tradycyjne rzemiosło, piękne wzornictwo połączone z funkcjonalnością, niepowtarzalne i unikatowe produkty. Nic dziwnego, że bolesławiecka ceramika cieszy się popularnością. I nie ma tu żadnego tajemniczego sekretu – ich sukces tkwi w niezmiennej, nie poddającej się upływowi czasu sztuce tworzenia pięknych przedmiotów użytkowych.