Zwiewna sukienka
22 maja 2021

Kategoria:
Moda

Tkaniny, które uwielbiamy wiosną i latem

Kiedy nadchodzą ciepłe dni warto zaopatrzyć się w ubrania wykonane z odpowiednich tkanin. Takie materiały zapewniają wysoki komfort noszenia oraz są przewiewne, co daje zbawienne działanie dla skóry podczas upałów. Różnorodność kolorów i wzorów dodatkowo zapewni modny i stylowy strój, który będzie pasował do różnych okazji. Z takich materiałów można wykonać praktycznie każdy element odzienia. O jakich tkaninach i dzianinach mowa?

Jaka tkanina jest najlepsza w ciepłe dni?

Kiedy zaczyna się czuć pierwsze powiewy wiosny czy lata, warto odświeżyć swoją garderobę i zaopatrzyć się w ubrania wykonane z lekkich tkanin, które zapewniają komfort noszenia. Do takich materiałów zalicza się między innymi bawełna oraz len. Pierwszy z nich jest w stanie wchłonąć sporą ilość wilgoci, a przy tym nie sprawia wrażenia mokrego. Natomiast len dodatkowo chłodzi skórę, dlatego jest polecany szczególnie w charakterze ubrania na plażę.

Nieoczywistym wyborem jest wełna. Materiał ten ma właściwości termoregulacyjne, czyli potrafi chłodzić w lecie, natomiast w zimowe dni grzeje. Kluczowy jest jednak dobór konkretnej tkaniny lub dzianiny, dlatego warto zapoznać się z ostrzeżeniami producenta zamieszczonymi na metce odzieży.

Czy kolor tkaniny ma znaczenie?

Prawdą jest, że w ciepłe dni warto skupić się także na kolorze materiału. Ciemne ubrania szybciej się nagrzewają, przez co pomimo doboru lekkiej tkaniny, właściciel ubrania będzie miał wrażenie, że jest cieplej niż w rzeczywistości. Z kolei jasne ubrania odbijają promienie słoneczne oraz nie nagrzewają się w tak krótkim czasie – mówi pracownik firmy Kresz.

W zależności od indywidualnych upodobań należy dobrać właściwy kolor tkaniny. Producenci ubrań wakacyjnych często oferują odzież w kolorowe wzory. Mnogość barw jest bardzo modnym oraz typowo letnim rozwiązaniem.

Jakich tkanin unikać w cieplejsze dni?

Nie wszystkie tkaniny nadają się do noszenia w cieplejsze dni. Warto przemyśleć wybór odpowiedniego materiału, gdyż prawidłowo dobrany wpływa na samopoczucie. Źle dopasowany strój może mieć negatywne skutki dla skóry, a także zdrowia właściciela ubrania. Te tekstylia, które nie przepuszczają powietrza, mogą spowodować oraz nieestetycznie wyglądające ślady potu, a w skrajnym przypadku nawet poparzenia.

Do niepolecanych tkanin zaliczają się wszystkie sztuczne materiały takie jak: poliamid, poliester, lycra, elastan czy akryl. Jeżeli dodatkowo są one ciemne, jest to spore zagrożenie dla komfortu ich właściciela. Jeśli jednak masz zamiar uprawiać aktywność fizyczną, możesz wybrać ubrania uszyte ze sztucznych materiałów, ponieważ nie wchłaniają one wilgoci.