szelki
23 listopada 2016

Kategoria:
Moda

Szelki na imprezy tematyczne i okolicznościowe

Imprezy tematyczne mają to do siebie, że zabawa zaczyna się dużo wcześniej, na etapie kompletowania stroju. W zależności od tego, za kogo lub za co się przebieramy, dobieramy pasujące elementy stroju – i tu bardzo często jeden element może zaważyć na całej stylizacji. Jednym z takich elementów mogą być szelki. Jak dobrać takie, które sprawią, że nasz strój będzie przykuwał uwagę?

Diabeł tkwi w szczegółach

Ideą takich elementów stroju jest to, że odróżniają one strój „zwykły” od kostiumu na imprezę. Świetnym przykładem jest popularne przebranie za włoskiego mafioza. Na dobrą sprawę jest to zwykły, elegancki strój – czarna lub biała koszula, czarne spodnie i eleganckie buty. Moglibyśmy w tym stroju przejść się ulicą i nikt by niczego nie zauważył, ba! Często wręcz chodzimy ubrani w ten sposób. Jednak jeśli do tego dołożymy kapelusz albo szelki w kolorze kontrastującym z koszulą – wtedy nikt nie będzie miał wątpliwości, za jaką postać się przebraliśmy.

Szelki? Koniecznie!

Dobre szelki są elementem garderoby męskiej (choć dziś noszone są również przez panie, ale jedynie na okazje nieoficjalne), które były powszechne do I Wojny Światowej, w której zostały wyparte przez pasek. Tak się składa, że większość postaci, za które się przebieramy, pochodzi z przeszłości, z czasów, gdy szelki były noszone tak, jak dzisiaj pasek. Wynika z tego to, że przebierając się za postać z przeszłości, szelki stają się dla nas obowiązkowym elementem stroju, gdyż taki strój obowiązywał w epoce postaci i bez niego strój będzie zwyczajnie niekompletny. Przypomnijmy sobie zresztą wygląd takich postaci jak angielski lord, wspomniany już włoski mafiozo, Charlie Chaplin czy kowboj z Dzikiego Zachodu – bez szelek. Nawet wyobrażając sobie ich wygląd bez szelek, czegoś nam tu brakuje. Takie postaci bez szelek to trochę tak, jak Batman bez maski albo czarnej peleryny.

Jak dobrać szelki do stroju?

Noszenie szelek jako elementu przebrania ma tę zaletę, że zupełnie nie musimy się przejmować zasadami ich noszenia panującymi wtedy, gdy nosimy je jako element eleganckiej garderoby, np. można je nosić do zwykłych spodni ze szlufkami, co na co dzień by nie przeszło. Wystarczy tylko, żeby nie były za długie lub za krótkie i żeby były odpowiednio wyeksponowane. Powinny więc być w kolorze kontrastowym do koszuli. Choć np. w stroju kowboja ta zasada nie obowiązuje – ponieważ u prawdziwych kowboje raczej nie ubierali się elegancko, a szelki miały im raczej pomagać w noszeniu spodni, niż ładnie wyglądać – wtedy kolor i krój szelek dobieramy do innych kolorów stroju (w tym przypadku będzie to brąz). Również szerokość szelek nie ma aż takiego znaczenia, choć z pewnością możemy wybrać do stroju szelki szersze, niż gdybyśmy nosili na co dzień. Warto szukać szelek, które nie będą jedynie imitacją i będą mogły nam służyć również po zabawie. Znajdziemy je np. w sklepie eszelki.pl.