26 września 2021

Kategoria:
Moda

Sprzęt i akcesoria niezbędne do nordic walking

Nordic walking jest jednym z najpopularniejszych sportów, uprawianych często przez osoby w starszym wieku. Różni się on od zwykłego marszu czy spaceru, choć może wyglądać podobnie. Przede wszystkim, wymaga odpowiedniego sprzętu i akcesoriów. Podstawowym elementem każdego uczestnika są specjalistyczne kijki, a także odpowiednia odzież. Co jeszcze jest potrzebne do nordic walkingu?

Czym jest nordic walking?

Nordic walking jest sportem przeznaczonym praktycznie dla każdej osoby. Może ją uprawiać osoba w dowolnym wieku, płci, wadze. Eksperci twierdzą, że owa aktywność angażuje aż 90% wszystkich mięśni. Nordic walking jest zwykłym marszem z kijkami – wolniejszym od joggingu, ale szybszym od spaceru. Podczas sportu angażowane są mięśnie całego ciała, a w szczególności nóg i bioder. Kije służą do odpychania się od podłoża, dzięki czemu pracują również górne partie ciała, nie obciążając przy tym stawów.

Nordic walking wzmacnia mięśnie całego ciała. Lekarze szczególnie zalecają ową aktywność osobom zmagającym się z nadwagą lub posiadającym przeciwwskazania do joggingu.

Kijki – podstawowy sprzęt do nordic walkingu

Podstawowym akcesorium do nordic walkingu są specjalistyczne kijki. Od tych niepozornych elementów zależą efekty aktywności. Kijki można podzielić na kilka rodzajów.

  • Kijki o stałej długości – nie ma możliwości ich regulacji. Należy je dopasować do wzrostu i umiejętności.
  • Kijki teleskopowe – istnieje możliwość regulacji długości. Może z nich korzystać zatem więcej osób.

Podczas poszukiwań odpowiednich kijków warto zwracać uwagę nie tylko na możliwość regulacji, ale też materiał. Najczęściej wybierana jest najtańsza wersja – kijki aluminiowe. Wersja z włókna węglowego jest znacznie droższa, ale też lżejsza i bardziej komfortowa.

Niezależnie od wyboru najlepiej poszukiwać kijków dobrej jakości. Hurtownią, która zajmuje się dystrybucją sprzętu i akcesoriów do nordic walkingu, jest sklep internetowy Nordicsklep.pl, który prowadzi wieloletni instruktor i propagator tej aktywności Aleksander Wilanowski. Można tu odnaleźć również ekwipunek do trekkingu, biwakowania, narciarstwa, fitnessu czy skatingu.

Inne akcesoria do nordic walkingu

Innymi ważnymi akcesoriami, wykorzystywanymi w nordic walkingu, są rękawiczki oraz odzież termiczna. Pierwszy element chroni ręce przed odciskami i otarciami, które często pojawiają się w wyniku długiego trzymania uchwytu kija. Dzięki rękawiczkom i odzieży termicznej można uprawiać nordic walking w chłodniejsze dni – skutecznie ogrzewają dłonie przed zimnem. Wszystkie elementy można kupować stopniowo.