26 maja 2017

Kategoria:
Moda

W jaki sposób dobrać oprawki okularów do kształtu twarzy

Z okularami jest jak ze strojem – odpowiednio dopasowane zatuszują mankamenty twarzy, ale źle dobrane wręcz przeciwnie – tylko podkreślą niedoskonałości. Dlatego przed zakupem okularów warto zastanowić się nad tym, jakie oprawki będą dla nas najlepsze. Liczy się tu przede wszystkim kształt opraw, ale też kolor i rozmiar. Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Twarz owalna

Osoby o twarzy owalnej to szczęściarze mogący pochwalić się idealnymi proporcjami rysów twarzy. Dzięki temu mogą niemal dowolnie dobierać oprawki, bo większość będzie do nich pasowała. Warto jedynie wystrzegać się zbyt dużych oprawek, które mogą przytłaczać i zaburzać proporcje, a także zbyt małych, które „zginą” na twarzy.

Twarz okrągła

Okulary dla twarzy okrągłej powinny ją wydłużać i wyszczuplać, dążąc do ideału, czyli owalu. Można to osiągnąć za pomocą oprawek o prostych kątach, wystrzegając się okrągłych i owalnych kształtów. Idealne będą prostokątne i zwężające się ku dołowi oprawki, najlepiej w ciemnym kolorze. Uniesione wierzchołki oprawek, jak w tzw. „kocich” okularach, pozwolą wyostrzyć rysy twarzy.

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa ma zbliżone proporcje i ostre rysy, które warto za pomocą okularów złagodzić i wydłużyć. W jaki sposób? Należy dobierać oprawki z zaokrągleniami, np. owalne, o wyrazistej górze i niewidocznym dole.

Twarz prostokątna

Podłużna twarz o prostokątnym zarysie wymaga złagodzenia za pomocą owalnych oprawek. Należy wystrzegać się opraw z kątami prostymi. Można za to „zaszaleć” ze zdobieniami i kolorami. W tym przypadku sprawdzą się wysokie szkła i okulary typu oversize, czyli duże i wyraziste.

Inne

Jakie oprawki dobierać w przypadku innych, rzadziej spotykanych kształtów twarzy?

Podpowiada specjalista z Zakładu Optycznego w Dębicy: Pewne trudności z doborem oprawek mogą mieć osoby o trójkątnym kształcie twarzy, czyli szerokim dole i wąskiej części czołowej. W takim wypadku należy odwrócić uwagę od dolnej części twarzy poprzez wybór wyrazistych oprawek o mocno zaznaczonej górnej części, np. w wyraźnym, ciemniejszym kolorze i ze zdobieniami. W sytuacji odwrotnej, czyli przy twarzy w kształcie odwróconego trójkąta – tzw. serca – wyrównujemy proporcje poprzez optyczne zwężenie szerokiej, górnej części twarzy. Tu warto zdecydować się na mniej wyraziste wzory, owalne kształty i jasne, delikatne barwy. Rzadziej spotykanym typem twarzy jest tzw. diament o ostro zarysowanych kościach policzkowych, wąskim podbródku i czole. Takie rysy twarzy złagodzimy wyrazistymi oprawkami, o ciemniejszej i uniesionej górnej części, co przyciągnie uwagę do okolic oczu. Wybierając oprawki zawsze warto poradzić się optyka.