24 października 2017

Kategoria:
Moda

W jaki sposób dobrać okulary do kształtu twarzy

Gdy dowiadujemy się, że musimy nosić okulary, martwimy się tym, że będą nas szpecić. Oczyma wyobraźni widzimy grube szkła, które zasłaniają oczy i makijaż, rozmywają proporcje twarzy i do niczego nie pasują. Przy przymierzaniu okazuje się jednak, że okulary, owszem, mogą szpecić – ale tylko te źle dobrane! Dobrze dopasowane okulary podkreślą naszą urodę i są raczej dodatkiem podobnym do biżuterii.

Kształt oprawek dobierz do kształtu twarzy

Choć każda twarz jest nieco inna, wyróżnia się kilka bazowych typów: twarz okrągłą, owalną, kwadratową, sercowatą… Za najbardziej „uniwersalną” i „plastyczną” buzię – czyli taką, do której wszystko pasuje – uważa się tę owalną. Osoby mogące pochwalić się takim kształtem twarzy będą wyglądały dobrze w praktycznie każdym typie okularów, o ile nie zaburzą one harmonijnych proporcji. Mogą być zarówno zaokrąglone, jak i kwadratowe, a także w typie „kociego oka”. Ważne jest to, aby ich szerokość nie była mniejsza ani większa od szerokości twarzy. Co jednak mają zrobić osoby, których natura nie obdarzyła buzią o tak dobrych kształtach? Zapytaliśmy o to specjalistę z Salonów Optycznych Optycorp.

Osoby o okrągłych buziach nie mogą nieco złagodzić ten efekt dzięki oprawkom średniej wielkości w kształcie prostokątnym lub owalnym. Z kolei osoby o twarzach bardziej kwadratowych, czyli z szeroką, mocno zarysowaną szczęką, mogą nadać twarzy lepszych proporcji i nieco odciążyć wizualnie jej dolną część oprawkami owalnymi lub „kocimi oczami”. Ich skośne linie przyciągają uwagę. Buzie trójkątne, sercowate, o drobnej brodzie, wyglądają świetnie w oprawkach podłużno-owalnych i okrągłych.

Jaki kolor oprawek będzie najlepszy?

Nie mniej ważny jest dobór kolorów oprawek okularowych. Tutaj należy kierować się tym, jaki typ urody reprezentujemy, czyli jaki odcień ma nasza skóra i jakiego koloru są włosy. Wyróżnia się dwa podstawowe tony skóry – chłodny i ciepły. Ten pierwszy wyróżnia się raczej jasną barwą. Żyły takiej osoby wydają się niebieskawe, opala się najczęściej na czerwono. Z kolei osoba o ciepłym odcieniu skóry ma skórę ciemniejszą, może być żółtawa lub oliwkowa; żyły zdają się zielonkawe, a opalenizna jest złocista do brązowej. Osoby o chłodnym tonie skóry lepiej wyglądają w srebrze, a te o ciepłym – w złocie i miedzi, dlatego jeżeli myślimy o oprawkach metalowych, należy je dobrać do tonu skóry.

Wybór okularów może być też dyktowany kolorem włosów. Tutaj zasady są podobne, bo włosy także mogą mieć chłodny lub ciepły ton, występują jednak w większej palecie i różnorodności barw. Czarnowłose osoby powinny zacząć przymiarki od oprawek czerwonych, czarnych lub szafirowych. Blondynki doskonale wyglądają w oprawkach metalicznych – srebrnych lub złotych zależnie od odcienia skóry i włosów. Dla osób rudych zarezerwowane są złoto i miedź, ale też kontrastowe kolory – zieleń, granat czy intensywny fiołkowy fiolet.