Jeans
3 listopada 2019

Kategoria:
Moda

Sekret fenomenu tkanin jeansowych

Jeans jest nieśmiertelny. Od wielu lat to materiał numer jeden, który ma zarówno damskie, jak i męskie grono zwolenników. Polacy wydają na ubrania nawet kilkadziesiąt procent dochodów miesięcznych, w tym sporo finansów, przeznaczają właśnie na tkaniny jeansowe. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, iż prezentują się niesamowicie atrakcyjnie i pasują do każdego, niezależnie od figury. W czym jeszcze tkwi sekret ich fenomenu?

Tkaniny jeansowe – charakterystyka

Określenie denim rozpowszechnione zostało w latach 60. XX wieku, a jeansy stały się prawdziwym must-have każdej amerykańskiej garderoby. Chociaż obecnie prym wiodą na całym świecie, popularność zyskały dzięki marce GAP. Specjalizowała się ona w produkowaniu ubrań z niebieskiego denimu.

Kochają go nie tylko paryskie domy mody i hollywoodzkie gwiazdy, ale każdy, kto lubi się prezentować stylowo i czuć wygodnie. Co ciekawe, jeansy były w stanie narobić nawet ogromnego zamieszania. W 1960 roku, kiedy powstał kultowy film „The Wild One” mnóstwo amerykańskich szkół, restauracji i teatrów wprowadziło… zakaz ich noszenia. Uznano je za przejaw buntu i symbol rewolucjonistów.

Na rynku oprócz nieocenionych jeansów, znaleźć można inne elementy garderoby, które wykonane są z tego wytrzymałego materiału. Kurtki, spodenki, bluzki, rybaczki, a nawet buty – jeans nie ogranicza się tylko do spodni. Dlaczego więc tkaniny jeansowe są tak kochane przez tłumy?

Zalety tkanin jeansowych

Aby zrozumieć fenomen tego materiału, trzeba dostrzec jego największe zalety.

  • Wytrzymałość – jeans jest niezwykle odporny na wszelkie uszkodzenia. Niestraszne są mu nawet ostre narzędzia. Poza tym nie trzeba go prać zbyt często, ponieważ w skośny splot typowe zabrudzenia, takie jak np. kurz wnikają zdecydowanie rzadziej.
  • Łatwość w praniu – dobre jeansowe tkaniny nie kurczą się, nie trzeba ich oddawać do mechanicznych pralni, co automatycznie wiąże się z zaoszczędzeniem pieniędzy.
  • Dopasowanie do każdej sylwetki – prawdą jest, że jeans idealnie nadaje się dla każdej osoby, niezależnie od jej figury. Kurtki wykonane z tego tworzywa są w stanie zatuszować wszelkie niedoskonałości sylwetki. Spodnie zaś, szczególnie z wysokim stanem, skutecznie optycznie zmniejszają brzuch. Obecne produkowane są jeansy, które tak modelują sylwetkę, że można z ich pomocą nawet… powiększyć pupę! Warto wybierać te wykonane z naturalnej, bawełnianej tkaniny jeansowej, która jeszcze lepiej dopasowuje się do sylwetki.
  • Odporność na wygniecenia i ścieranie – jak mówi specjalista z hurtowni tkanin Omega-Tex Piotr Królikowski, ubrania jeansowe bardzo rzadko wymagają prasowania. Jako że dobrej jakości materiał nie ściera się, może posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Kilka elementów garderoby, wykonanych z jeansu, to recepta na sukces każdej stylizacji. Doskonale pasują do pracy, na wyjścia ze znajomymi, na randkę, a nawet na konkretne uroczystości. Ich uniwersalność ceniona jest na całym świecie, a kupić je można nie tylko w markowych sklepach, lecz także w second-handach.