6 maja 2020

Kategoria:
Moda

Rozmiary staników – pomiary

Biustonosz, podobnie jak inne części naszej garderoby, pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Do jego zadań należy podtrzymywanie oraz modelowanie biustu. Aby jednak mógł właściwie odgrywać swoją rolę, stanik musi być odpowiednio dobrany. Kluczowe przy jego wyborze zaś są prawidłowo pobrane pomiary. Jak to wygląda w praktyce? Jak dobrze wybrać rozmiar?

Biustonosz powinien podtrzymywać biust w taki sposób, aby skutecznie odciążać kręgosłup i łopatki. Ponadto ma za zadanie modelować piersi, uwidaczniając ich zalety i maskując ewentualne niedoskonałości. Przy tym, co niezwykle istotne, musi zapewniać wygodę. Wszystkie te wymogi może spełnić jedynie dobrze dopasowany stanik.

Biustonosz idealny

Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni ze Szkoły Projektowania Konstrukcji i Technik Krawieckich 7 cm:

Wybór idealnego biustonosza oznacza wybór jego właściwego rozmiaru, a ten określany jest za pomocą liczb oraz liter. Liczba mówi o obwodzie naszej klatki piersiowej, litera z kolei o wielkości miseczki. Stąd w sklepach spotykamy się z oznaczeniami takimi jak na przykład 75C czy 85B.

Jak określić rozmiar?

W przypadku stanika determinują go dwa parametry – obwód w biuście oraz obwód pod biustem. Na ich podstawie możemy bowiem ustalić właściwy rozmiar stanika, a co za tym idzie dobrać najlepszy i najbardziej komfortowy dla nas model – dodaje nasza rozmówczyni.

Szczegółową wiedzę na temat projektowania i szycia staników zdobywają uczestnicy kursów konstrukcji bielizny. Warto jednak, aby o tym, jak dokonywać pomiarów i wybierać jego właściwy rozmiar, wiedziała każda z nas. Jak donoszą niektóre źródła – ponad 70 procent kobiet nosi niewłaściwy rozmiar stanika.

Jak dobrze zmierzyć obwody?

Pomiar obwodu w biuście należy pobrać, mierząc klatkę piersiową wokół jej najszerszej części. Ważne jest, aby podczas tej czynności mieć na sobie biustonosz – najlepiej z miękkimi i nieusztywnianymi miseczkami. Musimy pamiętać także o tym, że podczas pomiarów używany przez nas centymetr krawiecki powinien znajdować się w ułożeniu równoległym do podłogi. Ponadto miarka nie może maksymalnie opinać biustu. Wskazane jest zachowanie „luzu”, który w przybliżeniu odpowiada szerokości jednego palca.

Pomiaru obwodu pod biustem zaś należy dokonać, umieszczając centymetr bezpośrednio pod piersiami. Upewnijmy się tylko, czy miarka odpowiednio przylega do ciała – dobrze, ale nie zbyt mocno.

Kiedy mamy już pobrane pomiary obwodów, wówczas możemy przejść do obliczenia wielkości miseczki. Jak to się robi?

Obliczanie wielkości miseczki

W celu ustalenia prawidłowego rozmiaru miseczki należy zaokrąglić wartość obwodu pod biustem w górę lub w dół do najbliższej liczby podzielnej przez 5. Następnie od wartości obwodu w biuście trzeba odjąć zaokrągloną wartość obwodu pod biustem, a powstała różnica określi nam rozmiar miseczki. Powszechnie przyjmuje się, że:

  • miseczka A – różnica w zakresie 12-14 cm,
  • B – 14-16 cm,
  • C – 16-18 cm,
  • D – 18-20 cm,
  • E – 20-22 cm,
  • F – 22-24 cm.

Znając wyżej wymienione wartości, możemy już swobodnie przejść do wyboru właściwego dla nas rozmiaru biustonosza.