ponczochy
11 marca 2016

Kategoria:
Moda

Rodzaje wyrobów pończoszniczych

Być może trudno w to uwierzyć, ale zarówno rajstopy, jak i pończochy pierwotnie zaprojektowane były jako element garderoby męskiej. Dziś rajstopy stanowią dodatek zarezerwowany niemal wyłącznie dla kobiet, zaś same pończochy przestały być elementem stroju kojarzonego wyłącznie z tematyką erotyczną, a stały się codzienną i praktyczną częścią ubioru. Prawdą jest, że od momentu rozpowszechnienia pończoch wśród kobiet przemysł pończoszniczy przeszedł niejedną rewolucję. Obecnie wyroby pończosznicze najłatwiej podzielić na damskie, męskie i dziecięce.

Wyroby pończosznicze damskie

Wyroby pończosznicze przeznaczone dla pań ze względu na sezonowość dzielą się na cienkie i grube. Do produkcji wyrobów pończoszniczych wykorzystywany jest przede wszystkim poliamid oraz przędze nadające produktom odpowiednią rozciągliwość i elastyczność – elastomery, wśród nich najbardziej popularny – LYCRA®. W tej grupie znajdziemy więc rozmaite rajstopy gładkie i wzorzyste, pończochy, skarpetki, stopki i podkolanówki. Do tego rodzaju wyrobów zaliczamy też produkty specjalistyczne: rajstopy modelujące sylwetkę – korygującemedyczne – wymienia ekspert firmy www.consay.pl.

Do wyrobów pończoszniczych damskich grubych zaliczymy rajstopy oraz podkolanówki i skarpetki o grubości od 30 DEN wzwyż. Wyroby z tej kategorii produkowane są najczęściej z mikrofibry ale również z akrylu, bawełny i wełny.

Wyroby pończosznicze męskie

Próżno dziś szukać wśród nich pończoch. Można zaryzykować żartobliwe stwierdzenie, że w dziedzinie pończosznictwa mężczyźni padli ofiarą dyskryminacji – wyroby pończosznicze dla mężczyzn charakteryzują się zdecydowanie mniejszą różnorodnością.

Mamy tu więc przede wszystkim skarpety sportowe i garniturowe (wyższe). Panowie mogą wybierać również spośród skarpet leczniczych, przy czym najpopularniejsze są skarpety bezuciskowe, przeznaczone dla diabetyków. Względną nowością jest produkcja getrów męskich, które zastępują kalesony.

Wyroby pończosznicze dziecięce

Świat wyrobów pończoszniczych dla dzieci zaskakuje różnorodnością i pod względem dekoracyjności jest nawet ciekawszy od grupy damskiej. Rajstopy dziecięce dostępne są w rozmaitych kolorach, wzorach i grubościach, przy czym te najcieńsze zazwyczaj są wzmacniane na stopach i w części majteczkowej – mówi specjalistka z przedsiębiorstwa CONSAY.

Żakardowe zdobienia, kolorowe wzory, nadruki dla małych elegantek i getry wykończone koronką dla żywiołowych dziewcząt – to tylko namiastka możliwości zawartych w propozycji dla dzieci. Skarpetki dla dzieci produkuje się zwykle z naturalnej bawełny, zaś rajstopy z trwałego poliamidu oraz wygodnych, niekrępujących ruchów dzianin elastilowych oraz mikrofibry z dodatkiem przędzy LYCRA®.