Krótkie spodenki robocze
16 lipca 2022

Kategoria:
Moda

Rodzaje spodni roboczych 

Spodnie robocze to podstawowy element odzieży każdego pracownika fizycznego, niezależnie od tego, czy pracuje on wewnątrz budynku, czy w terenie. Praktyczne spodnie robocze zapewniają swobodę ruchów i podnoszą komfort pracy. Warto dobrać je do specyfiki danego stanowiska i warunków pogodowych, decydując się na odpowiedni fason. Czym różnią się podstawowe rodzaje spodni BHP? Tutaj znajdziesz odpowiedź!

Spodnie długie 

Klasyczny model to spodnie z długimi nogawkami. Są bardzo uniwersalne i wielu pracowników nosi je przez cały rok. Skutecznie chronią nogi na całej ich długości przed zabrudzeniem, zadrapaniem oraz chłodem czy deszczem. Wiele modeli ma również specjalne kieszenie pozwalające na umieszczenie w nich chroniących kolana nakolanników.

Wśród dostępnych w sprzedaży modeli spodni długich roboczych można wymienić spodnie uniwersalne, odblaskowe, przeciwdeszczowe, na lato, ocieplane, elastyczne, przeznaczone dla malarzy i wiele innych. Niezależnie od rodzaju powinny być wygodne, trwałe, odporne na rozerwanie, mieć praktyczne kieszenie i wzmocnienia, nie krępować ruchów i pozwalać na komfortową pracę przez cały dzień – mówi pracownik hurtowni odzieży BHP Kris ze Szczecina.

Ogrodniczki robocze 

Ogrodniczki to długie spodnie uzupełnione o klapę okrywającą klatkę piersiową i wszyte na stałe szelki. Dzięki temu pozostają zawsze na swoim miejscu – niezależnie od pozycji, w jakiej pracuje robotnik. Większa powierzchnia materiału pozwala także na umieszczenie na spodniach licznych pojemnych kieszeni, w tym szerokiego schowka na wysokości torsu, w którym zmieszczą się np. dokumenty.

Ogrodniczki zyskały już status kultowych spodni roboczych w wielu branżach. Chętnie noszą je nie tylko ogrodnicy, ale również monterzy, budowlańcy, pracownicy drogowi, mechanicy, malarze czy rolnicy. Poszczególne modele różnią się krojem – mogą być bardziej lub mniej zabudowane w górnej części.

Krótkie spodenki robocze 

Gdy temperatura w miejscu pracy rośnie, a przepisy nie wymuszają noszenia długich spodni przez pracowników, warto sięgnąć po spodenki robocze kończące się przed kolanem. Pozwalają one podnieść komfort pracy na zewnątrz w upalne dni lub nieco się ochłodzić w rozgrzanej hali produkcyjnej czy magazynowej. Minusem krótkich spodenek jest brak ochrony kolan i łydek – nie sprawdzą się więc np. na budowie czy w trudnych warunkach terenowych ani podczas pracy wykonywanej na klęczkach. Są za to bardzo lubiane przez kierowców zawodowych, pracowników porządkowych i niektórych zakładów produkcyjnych.

Piratki 

Opcją pośrednią, łączącą zalety spodni długich i szortów, są tak zwane piratki, czyli spodnie o nogawkach kończących się za kolanem (długość 3/4). Dzięki temu z jednej strony zapewniają komfort termiczny w ciepłe dni, a z drugiej – skuteczną ochronę kolan. Sprawdzają się zatem podczas wykonywania wszelkich prac wymagających klękania, np. w ogrodzie, podczas remontu czy układania kostki brukowej. W tym celu warto uzupełnić je o wsuwane nakolanniki.