okulary
30 lipca 2018

Kategoria:
Moda

Okulary czy soczewki – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Prędzej czy później każdy z nas doświadczy nasilającej się wady wzroku – niezależnie od tego, czy jest to spowodowane zaawansowanym wiekiem, chorobami czy innymi czynnikami, powinniśmy jak najszybciej podjąć decyzję o zakupie wsparcia pod postacią soczewek lub okularów. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, każde ma zarówno oddanych zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Która z nich będzie dla nas odpowiedniejsze?

Okulary

Cieszą się niezmienną popularnością już od wielu lat. Wpływ na to może mieć fakt, że przez długi czas były praktycznie jedynym powszechnie dostępnym rozwiązaniem dla pacjentów zmagających się z problemami ze wzrokiem. Wiele osób wybiera je ze względu na prostotę użytkowania, czyli bezproblemowe zakładanie i zdejmowanie w dowolnej chwili. Wśród miłośników okularów znajduje się również spore grono osób, które decyduje się na nie ze względów estetycznych. Okulary stały się w dzisiejszych czasach tak popularnym elementem stylizacji, że nawet dla osób nie posiadających problemów ze wzrokiem powstały tzw. zerówki, czyli okulary wykonane ze zwykłego szkła, nie posiadającego mocy skupiającej światło. Prawdziwe okulary również mogą być bardzo estetyczne – ogromny wybór wzorów i kolorów oprawek sprawia, że dzięki okularom można podkreślić rysy i charakter twarzy. Kolejny istotny plus okularów tkwi w kosztach.

Mimo, że za jedną parę zapłacimy nawet kilkaset złotych, to jest to jednorazowy wydatek na kilka lat – mówi optyk Janusz KosińskiW ostatecznym rozrachunku okulary okazują się dużo tańsze, niż łączny koszt soczewek, które zużyjemy w tym samym okresie czasu.

Soczewki kontaktowe

W ostatnich latach zainteresowanie tego typu produktami znacząco wzrosło, wykorzystuje się je jako uzupełnienie okularów korekcyjnych oraz przecisłownych Ich główna zaleta to fakt, że są lekkie i wygodne, nie powodują ucisku na nasadzie nosa oraz uszach (częsty problem dla osób noszących okulary). Możemy z nich korzystać w praktycznie każdej codziennej sytuacji, nawet podczas uprawiania sportów – wyjątek stanowią tutaj dyscypliny wodne oraz kontaktowe. Znaczącym plusem jest to, że soczewki kontaktowe są całkowicie niewidoczne, zatem są doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym nie odpowiada noszenie okularów lub z różnych względów chcą ukryć swoją wadę wzroku. Należy pamiętać o ich regularnej wymienia i pielęgnacji. Nie dotyczy to jedynie soczewek jednorazowych, które po zdjęciu z oka należy od razu wyrzucić.