zapiecia
14 kwietnia 2016

Kategoria:
Moda

Napy i zatrzaski: różnice i podobieństwa

Osoby pracujące w branży krawieckiej lub zainteresowane nią z pewnością miały nieraz do czynienia z galanterią metalową? Czy ona jest oraz czym charakteryzują się napy i zatrzaski do ubrań – tego dowiecie się z naszego artykułu.

Czym jest galanteria metalowa?

To metalowe dodatki krawieckie, które znajdują zastosowanie przy produkcji wielu z noszonych przez nas ubrań. Przy niektórych z nich są one wręcz nieodzowne. Do tego rodzaju artykułów zaliczamy m.in. zatrzaski i napy, guziki, nity odzieżowe i kaletnicze, oczka, foremki do guzików, magnesy, końcówki do sznurków, ozdoby odzieżowe oraz ćwieki.  Produkty te występują w wielu wzorach i kolorach – adekwatnie do wymagań klientów. Są one produkowane w naszym kraju, ale też importowane przez wyspecjalizowane firmy takie jak przedsiębiorstwo Krawgors. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na galanterii metalowej były wykonywane logo czy inne znaki danej marki odzieżowej.

Napy a zatrzaski

Napy to rodzaj zatrzasku zastępującego guzik. Składa się ona z 2 części – część zewnętrzna (czyli tzw. gniazdko) mocowana jest do odzieży przy pomocy nita, natomiast część druga znajduje się na zewnątrz. Przypomina ona swoim wyglądem guzik, może być bogato zdobiona. Napy stosowane są nie tylko w odzieży, ale też w butach, rękawiczkach czy elementach galanterii skórzanej. Ze względu na wygodę zapinania napy są chętnie wybierane zamiast guzików. Wśród różnych rodzajów nap występują m.in. napy stalowe, nierdzewne, ozdobne, kolorowe, przyszywane, a nawet plastikowe. Trochę czym innym są zatrzaski typu spring. Mają one zastosowanie m.in. w przypadku bluzek, koszul czy pościeli. Standardowy spring składa się z 4 elementów, czyli 4 kółeczek. Dwa z nich mają kolce, jedno – dziurkę, a jedno – bolec. Taki zatrzask można łatwo zamontować samodzielnie używając specjalnej maszynki i młotka. Podobnie jak napy springi mogą zastępować guziki, a ich atutem jest również ciekawy wygląd. Metalowe zatrzaski stanowią niewątpliwie interesujący element dekoracyjny, który do tego można dodać samodzielnie zakupując napy i springi oraz sprzęt do ich montowania.